Bjorn Morfir

Autor i Ilustrator: Thomas Lavachery
Tłumacz: Natalia Wiśniewska
Wydawnictwo: Adamada
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2018
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-7420-867-3

Zawsze drugi. Wiecznie w cieniu brata. Nieśmiały chłopiec, który nawet nie wie, jak obchodzić się z bronią, musi stanąć do walki. Przezwycięży strach, który nie pozwala mu uwierzyć w siebie? Wystarczy mu sił, by wziąć odpowiedzialność za najbliższych? Będzie na tyle odważny albo szalony, żeby zmierzyć się ze Śnieżycą?

(z materiałów wydawnictwa)

Pod lupą

Powieść przygodowa (miejscami wręcz katastroficzna), bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu. A może historia o poszukiwaniu w sobie siły i odwagi?
Gdy Śnieżyca atakuje osadę, w której mieszka z rodziną Bjorn szybko okazuje się, że w skrajnej sytuacji ludzie zaczynają zachowywać się inaczej niż na co dzień. Główny bohater – nieśmiały i słabowity – odnajduje w sobie siłę na ratowanie najbliższych. Dotąd pozostający w cieniu odważnego starszego brata Gunnara – teraz dzięki pomysłowości, otwartemu umysłowi oraz męstwu – ma szansę na ocalenie życia mieszkańcom swego domu. Bo jest morfirem – czyli osobnikiem słabym, strachliwym, który pewnego dnia, zwykle w wyniku wyjątkowego zdarzenia, niejako „budzi się” i dokonuje wielkiego czynu.
Czytelnik powinien znaleźć w tej opowieści nadzieję – że każdy z nas może mieć w sobie ukryty potencjał, który kiedyś zostanie odkryty.

Jednak znajdziemy tutaj równocześnie pewne ostrzeżenie – ludzie niekoniecznie akceptują nieprzeciętne zdolności innych – i warto wiedzieć, że z powodu niskich pobudek mogą chcieć w takim przypadku zaszkodzić.

Warto wspomnieć też o wątku Śnieżycy. Uosabia Zło – opowieść daje akcent na to, że potrafi się ono szybko rozprzestrzeniać, łatwo mu ulec, kusi, a gdy złapie w swoje szpony – nie chce puścić.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Recenzja stanowi fragment tekstu NUDDZĘĘĘĘSIĘĘĘĘ! – O NIE!

Opinie

Na razie nie ma opinii o książce.

Napisz pierwszą opinię o “Bjorn Morfir”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *