Dzika książka o dzikach

Autor: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020
Liczba stron: 48
ISBN: 978-83-10-13545-2

Dlaczego dzik jest leśnym ekologiem? I czy po kąpieli błotnej rzeczywiście wyciera grzbiet ręcznikiem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w książce Joli Richter-Magnuszewskiej, która mieszka na skraju lasu i każdego dnia odkrywa jego tajemnice.
W swojej niezwykłej wycinankowej opowieści autorka ukazuje miejsce dzika w wierzeniach naszych przodków, jego miłość do najbliższych krewnych (czy wiedzieliście, że lochy śpiewają warchlakom kołysanki?), zaskakująco podobne do ludzkich zwyczaje (na przykład ścielenie łóżka), a także skomplikowany język. Na tym jednak nie koniec, ponieważ dzikowi towarzyszą tu jego kuzyni, jak choćby uwielbiany przez dzieci guziec czy świnia – być może najmądrzejsze i najbardziej uczuciowe spośród znanych nam zwierząt.
“Dzika książka o dzikach” to pozycja obowiązkowa w biblioteczce małego (i nieco większego) przyrodnika. Uczy empatii i szacunku dla wszystkich istot oraz uświadamia, jak fascynujące i zagadkowe są stworzenia, które żyją tuż obok człowieka. Część dochodu ze sprzedaży książki wydawnictwo przeznaczyło na działalność Chrumkowa – pierwszego w Polsce schroniska dla świń.
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Samica dzika nazywa się locha. Młode to warchlaki. Dziki uwielbiają żołędzie.

I tyle?

Do takich podstawowych faktów ogranicza się wiedza wielu z nas. Tymczasem Jola Richter-Magnuszewska udowadnia, że trudnych słów, zdumiewających faktów i ciekawostek w dziczej historii jest o wiele, wiele więcej.

Od samego początku Dzikiej książki o dzikach i o ich kuzynach wyraźnie widoczna jest fascynacja autorki opisywanym gatunkiem zwierząt. Pisze o nim w sposób oryginalny, z dużą dokładnością, serwując czytelnikom solidną porcję wiedzy – w tym nie zawsze prostego nazewnictwa. Na szczęście czyni to w sposób interesujący, co i rusz przywołując zaskakujące fakty, czy poszerzając czytelniczą perspektywę (chociażby o kontekst ewolucyjny i kulturowy).

Dużym walorem publikacji są ilustracje – barwne, często humorystyczne, tworzone w charakterystycznym dla pani Joli stylu, z łatwością przyciągające uwagę. Wiele z nich można wyczytać, sporo dzięki nim zapamiętać, bo oddziałują na wyobraźnię. Zachęcają też do aktywności i przygotowywania własnych wycinanek.

Czy jednak wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że świnie i dziki są do nas niesamowicie podobne!? Bardzo jestem ciekawa opinii młodszych i starszych czytelników!

Karolina Mucha

Fragment wpisu Zainspirowane przyrodą

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Dzika książka o dzikach”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.