Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

Autor: Eliza Piotrowska
Ilustrator: Asia Gwis
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
ISBN: 978-83-10-13257-4

Według starożytnych Rzymian wszystko zaczyna się ab ovo, czyli “od jajka”: z wielkiego jaja powstała Ziemia, a ze skorupy Niebo. Życie na Ziemi też powstaje z jajek, tyle że mniejszych. Jaja rozpoczynały wszystkie rzymskie uczty, dziś królują na wielkanocnych stołach… Warto więc przyjrzeć się im bliżej: porównać jaja ptaków, gadów (także tych prehistorycznych), płazów, ryb, owadów i nawet ssaków. Sprawdzić zastosowanie jaj w kuchni, nauce, architekturze i wzornictwie, obejrzeć inspirowane nimi dzieła sztuki. A także poznać ludzi, którzy wolą trzymać się od nich z daleka…
Ta książka to prawdziwy literacki kogel-mogel, w którym w doskonałych proporcjach zmieszane są zjawiskowe ilustracje oraz tekst pełen fascynujących ciekawostek.

Na patelni, w garnku, ewentualnie w świątecznym koszyku. Czy tylko tam spotykamy jajka?

Oczywiście, że nie. Choć pewnie rzadko się nad tym zastanawiamy, jajka zajmują poczesne miejsce – w przyrodzie, sztuce, architekturze, nauce, a nawet w naszym języku.

Nie wierzycie?

Ja też nie sądziłam, że o jajach można stworzyć wielkoformatową, niemal stustronicową publikację dla dzieci. W dodatku czyniąc ją naprawdę wciągającą i mocno zaskakującą. A Elizie Piotrowskiej się to udało!

Ale zacznijmy ab ovo. Tak jak autorka, która na samym początku przedstawia galerię wybranych ptasich jaj – wyjaśniając zróżnicowanie ich kształtów i kolorów. Potem serwuje całą masę ciekawostek dotyczących także jaj znoszonych przez inne zwierzęta (gady, ryby, owady, a nawet… ssaki), opowiada o ich powstawaniu i budowie. Pisze o wartościach odżywczych jaj (bo to mit, że można zjadać maksymalnie dwa w tygodniu!), prezentuje jajeczne doświadczenia, zabawy oraz praktyczne zastosowanie skorupek (np. do wybielania firanek). A to wszystko nie stanowi nawet połowy publikacji! Bo potem zostajemy zaproszeni do świata sztuki (okazuje się, że jaja są wyjątkowo… inspirujące) oraz nauki (kto zna wzór na obwód jajka?), a nawet w kosmiczną podróż.

Tyle tu zdumiewających wątków i frapujących anegdot, że wcale nie jestem pewna, czy Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych można sklasyfikować jako książkę dla najmłodszych czytelników. Bo jeśli nie sięgną po nią również dorośli, jak będą mogli później z przekonaniem mówić: jeszcze tego nie było, aby jajko kurę uczyło?

Napisz pierwszą opinię o „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”