M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki

Autorzy: Michał Libera, Michał Mendyk
 Ilustrator: Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
ISBN: 978-83-65341-36-5

Kompozytor z innej planety i silniki grające na instrumentach. Muzyka z wnętrza butelki i z serca tropikalnej dżungli. Koncert na zabawkowe bączki i symfonia na syreny fabryczne. Spacery dźwiękowe, mosty słuchowe i tapeta do słuchania…

Czym jest muzyka? Gdzie jej szukać? Jak ją tworzyć? Muzycy i kompozytorzy zadają sobie te pytania od wieków. Ale w ciągu ostatnich 100 lat wielu z nich znalazło odpowiedzi, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło. W muzyce współczesnej wszystko może się zdarzyć! I właśnie o tym opowiada ta książka.
W 44 zwięzłych i przystępnych rozdziałach autorzy przedstawiają wybranych kompozytorów, muzyków i ich dzieła, ukazując na ich przykładach różnorodne sposoby myślenia o dźwięku, muzyce, komponowaniu oraz byciu muzykiem. Wśród bohaterów znajdziecie m.in. Johna Cage’a, Steve’a Reicha, Arnolda Schönberga, Karlheinza Stockhausena, Pawła Szymańskiego i Iannisa Xenakisa, a także The Beatles, Briana Eno, Einstürzende Neubauten, Kraftwerk czy Madonnę.
Książce towarzyszy strona internetowa muzykownik.pl umożliwiająca odsłuchanie większości opisanych utworów.

(z materiałów wydawncitwa)

M.U.Z.Y.K.A to nie encyklopedia czy podręcznik do historii muzyki. Wręcz przeciwnie: to przede wszystkim próba opisania tego, co wykracza poza klasyczny kanon. Jak sugeruje podtytuł: możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki. Brzmi nieco zaskakująco i enigmatycznie? Ale tu potraktowane jest niemal dosłownie! Autorzy, Michał Libera i Michał Mendyk, przedstawiają bowiem całe szeregi twórców (głównie XX-wiecznych), którzy szukali muzyki tam, gdzie nikt wcześniej jej nie słyszał: w ścianach, zepsutych komputerach, w dżungli, we własnym brzuchu… Tworzyli niespotykane kompozycje, eksperymentowali, zaskakiwali. I choć wiele spośród tych nowatorskich idei się nie przyjęło, stanowią inspirujące ciekawostki – przykłady tego, jak daleko zaprowadzić może wyobraźnia i odwaga podążania nieutartymi szlakami. Podobnie rzecz się ma z warstwą graficzną książki, której istotną część stanowią ilustracje znanej i wielokrotnie nagradzanej pary grafików – Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Warto też docenić, iż autorzy zadbali, by ich opisy nie przypominały suchej teorii. I dlatego wielu spośród wspomnianych w tekście utworów wysłuchać można za pośrednictwem strony internetowej – bazy odpowiednich linków.

(recenzja stanowi fragment tekstu Nie tylko pod choinkę (nowości listopadowe))

Napisz pierwszą opinię o „M.U.Z.Y.K.A. Możesz usłyszeć zygzaki, krajobrazy i archidźwięki”