Opowiem ci, mamo, co robią pająki

Autorzy: Daniel de Latour, Marcin Brykczyński
Ilustrator: Daniel de Latour
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-10-12573-6

Pod lupą

Nie taki pająk straszny

Aaaa! Pająk!!!

Większość z nas reaguje podobnie. Delikatnie mówiąc – głośno. Gdy natrafiamy na małe, ośmionożne stworzenie snujące swą misterną pajęczynę lub zsuwające się z sufitu tuż przed nami, raczej nie tryskamy radością. Wręcz przeciwnie: rzucamy pełne obrzydzenia, ale i przestraszone spojrzenie, po czym atakujemy lub… wzywamy pomocy.

Co ciekawe, ten irracjonalny – przynajmniej w naszych warunkach geograficznych – lęk przed istotami często stukrotnie od nas mniejszymi, nie jest cechą wrodzoną. Dopóki nie przekażemy go dzieciom (obserwującym i naśladującym każdą naszą reakcję), większość malców ujrzawszy pająka, muchę, mrówkę czy osę wydaje się raczej zafascynowana niż przestraszona. Więc może w tym przypadku to więksi od mniejszych powinni się uczyć?

Prawdę tę dostrzegli autorzy drugiej książki z serii Opowiem ci, mamo. Po mrówkach przyszła pora właśnie na pająki. Narysował je Daniel de Latour, a krótkimi, dwuwersowymi rymowankami opatrzył Marcin Brykczyński. Dzięki nim mali i duzi czytelnicy mogą z bliska przyjrzeć się nie tylko Kleofasowi Pająkowi, synowi Egona i Esmeraldy czy walecznemu pająkowi krzyżakowi, ale również ich sąsiadom – zapracowanym mrówkom rudnicom, muzykalnym komarom, wszędobylskim muchom, wytrwałemu żukowi gnojarzowi, zaczytanemu molowi książkowymi czy zabawnej rodzinie jelonka rogacza. W tę fascynującą podróż zaprasza wspomniany Kleofas, który pożegnawszy się z najbliższymi wyrusza z rodzimej łąki do ludzkiego domu, by tam spotkać… swą przyszłą żonę. Jednak nim dotrze do celu minie wiele ciekawych miejsc – jak mrowisko, w którym odbywa się właśnie aerobik, stawik pełen małych komarów, rury kanalizacyjne… To jeszcze nie wszystko: wcześniej bowiem zrobi sobie pamiątkowe zdjęcie z mieszkańcami łąki i posłucha zorganizowanego przez trzmiela koncertu.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o książce.

Napisz pierwszą opinię o “Opowiem ci, mamo, co robią pająki”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

FreshMail.pl