Zwierzęta podróżnicy

Autorzy: Julio Antonio Blasco, Tomas Ouim
Ilustrator
Autor: Marie G. Rohde
Tłumacze: A. Czujkowska i Andrzej G. Kruszewicz
Wydawnictwo: Esteri
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2018
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-65835-96-3

Rybitwy popielate przemierzające dystans od bieguna do bieguna, łososie pokonujące wartki nurt rzeki, aby powrócić do miejsca wyklucia, czy zjawiskowa podróż zwiewnego danaida wędrownego – to tylko bardziej znane przykłady zapierających dech w piersiach podróży, jakie od zarania dziejów odbywają zwierzęta.
Niektóre gatunki potrafią posługiwać się skomplikowanym systemem nawigacji, inne rodzą się z trasą wędrówki wdrukowaną w genach i od wczesnej młodości gotowe są do podjęcia wyzwań. Jeszcze inne wykorzystują położenie słońca, aby oszacować przebyty dystans. Jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę: potrafią w często niewytłumaczalny przez człowieka sposób, znaleźć właściwą drogę w wielkim świecie.
Poznaj najbardziej niewiarygodnych i najzdolniejszych podróżników w świecie zwierząt, przyglądając się 14 bohaterom tej książki. Odkryj niezwykłe szlaki i sposoby podróżowania.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Muszę przyznać, że kiedy sięgałam po tę książkę, moja wiedza o zwierzętach, które w ciągu swego życia przemierzają olbrzymie odległości, ograniczała się do łososia. Z tym większą ciekawością przeczytałam o kilkunastu różnych gatunkach fauny, dużych i małych, które z różnych przyczyn nie spędzają swego życia na miejscu, lecz podróżują. To sposób na rozmnażanie, poszukiwanie pożywienia, zmianę klimatu czy zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Zwierzęta pokonują tysiące kilometrów, czasem poruszając się z bardzo dużą prędkością. Jednak chyba najbardziej fascynujące są informacje o mechanizmach, które kierują tą wędrówką, by został osiągnięty cel. Skąd te stworzenia wiedzą gdzie i jak mają trafić? Żółw morski karetta wykorzystuje pole magnetyczne ziemi, które potrafi czytać jak mapę. A w głowie ma zapisany „magnetyczny adres” miejsca, w którym wykluł się z jaja. Potrzebny mu jest, by wrócić dokładnie w ten punkt po przebyciu trasy wynoszącej około 12 tysięcy kilometrów! Motyl danaid wędrowny kieruje się słońcem i instynktem, a wieloryb humbak śpiewa prawdopodobnie dlatego, że ta czynność ma związek z geolokacją.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zwierzęta podróżnicy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.