Fajnie być innym

Fajnie być innym


Bardzo lubię książki z ciut (lub nawet bardziej) nietypowymi bohaterami. Przypominają dwie ważne prawdy:

Nawet jeśli czujesz się odmieńcem – nie myśl, że jesteś gorszy.

Jeśli ktoś wydaje ci się całkiem inny niż ty – nie znaczy, że nie możecie się porozumieć.

Dzisiaj o dwu książkach z “odmieńcami” w roli głównej – czyli freakiem, jego przedziwnym bratem oraz pół wampirką, pół elfką.

Elaine Wickson,  Jak wytrzymać z moim bratem, czyli planeta Stanleya, Akapit Press

Każdy, kto ma rodzeństwo to wie – czasami nie jest łatwo żyć razem. A jeśli ma się młodszego brata, którego trzeba pilnować, by nie zrobił nic głupiego, za którego nieraz trzeba się wstydzić – to już w ogóle ma się ciężko. Tak jak Stanley –
bohater zabawnej książki napisanej przez Elaine Wickson, świetnie zilustrowanej przez Chrisa Dudge. Niezbyt wprawnych czytelników z pewnością przekona tekst gęsto przetykany diagramami i rysunkami (co ma uzasadnienie, bowiem Stanley opracował sposób na przeżycie – wszystko rysuje w formie wykresów i diagramów).
Bohater – typ naukowca – najwyraźniej chciałaby życia w mniejszym chaosie, niż jest to przyjęte w jego rodzinie. I próbuje unikać opiekowania się bratem – nic dziwnego, miewa on bowiem najdziwniejsze pomysły – by spuścić muzealny model ziemi w toalecie czy pomalować kredkami szkielet dinozaura. Poza tym Fred siusia do doniczek z kwiatami (wiecie oczywiście, że w niektórych domach żyją klozetowe węże?) i uwielbia zostawiać swoje smarki na ubraniu starszego brata…
Książka nie tylko może zachęcić do czytania, ale także – przekazać bardzo dużo ciekawostek z astronomii. Wplecione w tekst informacje z pewnością zapadną w pamięć, a przy tym nie sądzę, by czytelnik miał wrażenie, że ktoś wtłacza mu na siłę wiedzę do głowy. Jak powiedział mój młodszy syn: Fajna taka książka, która jest śmieszna i może też uczyć.

Harriet Muncaster, Isadora Moon idzie do szkoły, Akapit Press

Nie wiem skąd wśród młodego pokolenia tak wielkie zamiłowanie do tematyki – nazwijmy to – wampirycznej. Jednak można zauważyć tendencję, że kolejne serie, w których bohaterami są te demoniczne istoty, zyskują popularność wśród czytelników. Co dziwne – nawet tych najmłodszych. Jednak kiedy zapoznamy się z ich treścią okaże się, że są dużo mniej straszne niż np. takie baśnie braci Grimm. Tak jest w przypadku Isadory. Bohaterka jest córką Elfki i Wampira. Oczywiście nie znajdziemy tutaj żadnych krwawych opisów. Tata uwielbia po prostu czerwone rzeczy (sok pomidorowy) i prowadzi nocny tryb życia.
Rodzice właśnie próbują zdecydować, do jakiej szkoły powinna chodzić Isadora – wampirzej czy elfiej? Na próbę uczęszcza i tu i tu. Czy uda się wypełnić marzenia rodziców, a może jednak powinna podążać swą własną ścieżką? Z jednej strony poprzez przedziwne „mieszane” małżeństwo treść książki przekazuje prawdę, że można się od siebie różnić, ale zgodnie żyć – jeśli się tą odmienność akceptuje. Z drugiej – że dziecko od najmłodszych lat jest odrębną istotą, która ma prawo do wyboru własnej drogi – nawet jeśli nie tego chcą dla niego rodzice.
Isadora jest też oczywiście inna niż jej rówieśnicy, ale to nie znaczy, że nie potrafi znaleźć z nimi wspólnego języka. Otwartość na ludzką odmienność (która, zresztą w przypadku dzieci często jest zupełnie naturalną postawą) jest chyba głównym przesłaniem tej książki.

(zdjęcie: pixabay)

 

Mogą Cię również zainteresować:

10 powodów, by jechać na Targi

Ogólnie – wiadomo. Bliski i bezpośredni kontakt z autorami, możliwość swobodnej rozmowy, poznania ich ludzkiego oblicza. Mnóstwo książek, które można przeglądnąć. Zniżki. Panele i warsztaty. Spotkania. Autografy. Ale konkretniej?

0 komentarzy

Nuddzęęęęsięęęę! – O nie!

Subiektywny przegląd książek, które ułatwią rodzicowi przetrwanie wakacji. Bo najlepszym sposobem jest zaangażować dzieci tak, by dały nam czas na …wymyślanie kolejnych zajęć dla nich. 

0 komentarzy

10 książek dla Wymagających. Część 1.

Upragnione (przez niektórych) ocieplenie nadeszło. Mamy prawdziwe lato! Tyle, że ci, którzy jeszcze niedawno narzekali na ciągłe deszcze i chłód, po kilku dniach upałów marzą o… ochłodzeniu. Trzeba przyznać, że niełatwo być pogodą 😉 Ludziom naprawdę trudno dogodzić! Ci, którzy tak wysokie wymagania stawiają aurze, z pewnością bywają równie wybredni, jeśli chodzi o literaturę. ByleWięcej o10 książek dla Wymagających. Część 1.[…]

0 komentarzy

Czacha buntowniczka

Czacha chodzi do czwartej klasy, ma patchworkową rodzinę (bardzo zapracowana mama, przyrodnia siostra Helga, tata i jego dziewczyna Marta, dziadek uprawiający jogę i babcia – maniaczka sprzątania) nowego psa i mało przestrzeni życiowej, a do ich ciasnego mieszkania właśnie wprowadza się chłopak mamy. W dodatku zmiany zachodzące w szkole niekoniecznie są na lepsze. Czacha naprawdęWięcej oCzacha buntowniczka[…]

2 komentarze

A gdyby przed twoim domem nagle pojawił się słoń?

Erika mieszka sama, bo jej wuj Jeff, ornitolog wyjechał zapolować z lunetą na dziwogona czubatego i słuch o nim zaginął. Pieniądze, które zostawił właśnie się kończą i na pewno nie wystarczą na wykarmienie słonia, który w dniu jej 10-tych urodzin zjawia się przed domem. Nawet jeśli ma on ze sobą informację, że Erika posiada doWięcej oA gdyby przed twoim domem nagle pojawił się słoń?[…]

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.