Jak to było z biblio-plecakami?

Jak to było z biblio-plecakami?


Biblioteka to magiczne miejsce – wie o tym każdy, kto rozsmakował się w czytaniu. Zdarza się jednak, że nie wszyscy mogą z tej magii korzystać tak często, jakby chcieli. Albo nie mieli jeszcze okazji, by w ogóle jej zakosztować. To właśnie ze względu na nich narodził się pomysł stworzenia biblio-plecaków.

Biblio-Plecak to projekt organizowany przez Bibliotekę Inspiracji oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach. Jego celem jest wspieranie przedszkoli w promowaniu czytelnictwa, popularyzowanie wartościowych książek dla najmłodszych oraz zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i czytania.

W pierwszej edycji projektu (bo mamy nadzieję na następne!) wzięło udział dziesięć przedszkoli z terenu powiatu myślenickiego – głównie z małych miejscowości, w których nie ma bibliotek publicznych.

Każda ze zgłoszonych do projektu grup przedszkolnych została zaproszona do MBP w Myślenicach na specjalne zajęcia czytelniczo-animacyjne, gdzie otrzymała plecak z pakietem książek. Plecaki te były następnie na tydzień zabierane przez dzieci do domów, a książki – czytane wraz z rodzicami.

Dla wielu dzieci – zwłaszcza z grup najmłodszych – warsztaty okazały się ogromnym przeżyciem, ponieważ przyjeżdżając na nie, po raz pierwszy w życiu (sic!) odwiedziły bibliotekę. Co więcej, dzięki znakomitym tekstom od razu poddały się czarowi wyobraźni, czego dowodem był zapał i pomysłowość, z jaką wykonywały prace plastyczne.

Wspomniane wyżej teksty pochodziły z książek, które znalazły się w biblio-plecakach. Inspirujące i wartościowe publikacje zostały ofiarowane przez wspierające projekt wydawnictwa: Adamada, BIS, Centrum Edukacji Dziecięcej, Jedność, Papilon. To dzięki ich darom dzieci poznały m.in. Dwie biedronki z jednej łąki (Joanna Wachowiak, Historyjki dla małych uszu, BIS), stworzyły własne koty (Joanna Krzyżanek, Kotki Dorotki. Czytam uważnie, CED) i paradujące po bibliotece kolorowe słonie (David McKee, Elmer. Najlepsze przygody, Papilon 2019). Pewnego dnia między bibliotecznymi regałami pojawiło się też stado gąsek (Joanna Krzyżanek, Cecylka Knedelek przedstawia. Zasady bezpieczeństwa nie tylko dla przedszkolaków, Jedność), a innego przez Oddział dla Dzieci przetoczyła się prawdziwa burza emocji ( Anna Obiols, Maja i jej świat. Uczucia, Adamada).

Te oraz inne umieszczone w plecakach książki (w sumie było ich sto) opuściły Bibliotekę i – za pośrednictwem przedszkoli – trafiły do ok. 200 domów. A tam zaczęły żyć własnym życiem – inspirując, rozbudzając wyobraźnię, zachęcając do twórczych zabaw i rodzinnych dyskusji. W efekcie powstawały niepowtarzalne prace plastyczne, bibliotece przybywało czytelników (bo dzieci zachęcały rodziców do wyrobienia bibliotecznej karty), a autorom – wiernych sympatyków (wiele osób szukało kolejnych książek pisarzy, których poznali dzięki biblio-plecakom).

Radosne reakcje przedszkolaków oraz pozytywne opinie wychowawczyń i rodziców zachęcają do kontynuowania projektu. Mamy nadzieję, że kolejną edycję uda się rozpocząć jeszcze jesienią bieżącego roku.

fot. T. Dziki
fot. T. Dziki
fot. T. Dziki
fot. T. Dziki

 

Zachęcamy do zapoznania się z szczegółami akcji i relacjami z zajęć:

Plecaki pełne inspiracji

Po wypełnione książkami plecaki przybywają kolejne grupy przedszkolaków. Poznają Bibliotekę i jej bogate zbiory, słuchają niezwykłych opowieści, a następnie wykonują inspirowane nimi prace plastyczne.

0 komentarzy

Biblio-Plecak. Książki wyruszą w świat

Regulamin dostępny na stronie MBP w Myślenicach.    

0 komentarzy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.