Myślisz, że tak ci źle?!

Myślisz, że tak ci źle?!


Życie bywa czasami TAKIE nie fair. Jesteś właśnie zajęty dokuczaniem siostrze, graniem na konsoli albo komputerze, a tu wpada mama i każe ci coś zrobić koło domu.

Obowiązki domowe? NO NAPRAWDĘ? Nie widzisz, mamo, że jestem POTWORNIE ZAJĘTY? Wiesz, bąki się same nie pozbijają!

Lecz ona z jakiegoś powodu nie słucha i musisz spędzić DOSŁOWNIE KILKA MINUT na wynajmowaniu naczyń ze zmywarki.

Może ci się to wydawać NIE DO ZNIESIENIA, ale jeżeli myślisz, że TAK CI ŹLE, zerknij na to…

Ręka w górę, kto chciałby mieszkać w Egipcie, rządzonym przez faraonów? Pracować od najmłodszych lat, używać drewnianej podpórki zamiast poduszki, chodzić z wygoloną głową, zajadać się kanapkami z cebulą, kąpać w rzece pełnej krokodyli… Szczyt marzeń, prawda? Brak bieżącej wody (czyli np. toalety ze spłuczką), prądu, fachowej pomocy medycznej (znieczuleń!) z pewnością nie ułatwiały życia. Nic dziwnego, że autorzy serii prezentującej życie dzieci w dawnych czasach zatytułowali ją myślisz, że tak ci źle?

Seria ma oczywiście o wiele więcej zalet niż tylko chwytliwy tytuł. Kolorowa szata graficzna, liczne ilustracje i komiksowe wstawki przykuwają uwagę. Lekka, dowcipna narracja zaciekawia i – co ważne – ma szansę przypaść do gustu nawet opornym czytelnikom. Zwłaszcza obdarzonym poczuciem humoru i skłonnością do ironii. Spora dawka historycznej wiedzy to wartość, którą docenią pewnie przede wszystkim rodzice i nauczyciele. Ale uwaga! Książka nie pełni roli encyklopedii czy podręcznika, raczej – zachęcacza i zaciekawiacza. Dobrze uznać ją za wstęp (a nie zwieńczenie!) odkrywania staroegipskiej codzienności i zaciekawionej młodzieży podsuwać kolejne tytuły.

 

 

Zresztą opowieści o dzieciństwie w starożytności zdecydowanie zasługują na uwagę dorosłych. Dzięki nim zyskują zbiór gotowych argumentów na potyczki domowe.

Niewygodne buty, sprzątanie pokoju, chwila zabawy z młodszym rodzeństwem, kilkuzdaniowe zadanie domowe…

Naprawdę myślisz, że tak ci źle?!

 

 

Może zainteresują Cię również:

Czy naukowcami zostają prymusi?

Chyba jednak znacznie większe szanse mają ci, których ciekawość świata przekracza szkolne programy i nie mieści się w sztywnych liniach zeszytów ćwiczeń. To im przede wszystkim chciałabym polecić pięć nietuzinkowych nowości.

0 komentarzy

Marzycielki

Co stanie się z marzeniami zamkniętymi w ciemnej wieży?

0 komentarzy

Kobiety, które warto znać

Sławy nie przyniosło im królewskie pochodzenie. Choć niektóre z nich mogą się nim poszczycić – z pewnością trudno uznać szlachetne urodzenie za wystarczający argument, by przez kilkanaście wieków wciąż o nich opowiadano.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.