Poczet królowych polskich

Autor i Ilustrator: Anna Kaszuba-Dębska
Wydawnictwo: Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 128
ISBN:  978-83-240-5092-5

Dawno, dawno temu…
za siedmioma morzami, w cieniu zamkowych krużganków żyły niezwykłe polskie władczynie.
Myślisz, że to kolejna opowieść o księżniczkach czekających na księcia na białym koniu?
Nic bardziej mylnego.
Poznaj prawdziwe, (jeszcze!) nieznane oblicza 25 niezwykłych polskich królowych. Obejrzyj galerię wybitnych kobiet, które sprawią, że od dziś dama na zamku kojarzyć się będzie nie tylko z łagodnością, ale i z wielką ambicją, odwagą oraz uporem w dążeniu do celu.
Myślisz, że historia jest nudna? A co powiesz na herstorię?
(z materiałów wydawnictwa)

Opis

To książka o jasno przedstawionym celu. Autorka określa go wprost: przywrócę królowym polskim sławę i przedstawię ich reprezentacyjny poczetBo przecież historia Polski to również historia kobiet.

„Żeńskie” oblicze historii w ujęciu Anny Kaszuby-Dębskiej jest pełne emocji, żywe, choć oczywiście fabularyzowane. Przeważają w nim kobiety silne, zdecydowane, opowiadające o swoich dziejach nie za pomocą suchych faktów, ale subiektywnej narracji. Zgodnie z przyjętym założeniem – z całą pewnością nie są to delikatne księżniczki, oczekujące księcia na białym koniu albo papierowe, nudne postacie.

Także ich portrety nie są czarno-białe czy nijakie. Barwne obrazy w większości przedstawiają niewiasty charakterne, dumne, smutne, łagodne… Różne. A choć konkretne rysy nadała im wyobraźnia autorki, jej opowieści mogą stać się początkiem do dalszego badania dziejów tych, których losy stanowią komplementarną (a przez stulecia lekceważoną) część naszej przeszłości.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 10 powodów, by jechać na Targi.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Poczet królowych polskich”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.