Od baniek mydlanych do zmieniania świata

Od baniek mydlanych do zmieniania świata


Nie wzięli się znikąd. Ale nie byli też “skazani na sukces” – pomimo wrodzonych uzdolnień. Cechowało ich jednak coś szczególnego: nie wyrośli ze swych dziecięcych pasji. Wręcz przeciwnie: to pasje wzrastały wraz z nimi. Urosły tak bardzo, że mogli dzielić się nimi z resztą świata.

Lekarz, fizyk, poeta, projektantka mody, pisarka, pianista, malarz, liczni wynalazcy – oto główni bohaterowie książki “Dzieciństwo sławnych ludzi”. Wszyscy przedstawieni w dość nietypowy, zagadkowy sposób. Jak wyglądały ich najmłodsze lata? Czym mogli się bawić? Co ich fascynowało? Poznając wybrane fakty z życia, ciekawostki dotyczące dzieciństwa w danym kraju i epoce, czytelnicy zostają zaproszeni do odgadywania, o kim mowa.

Kto wierzył w leczniczą siłę przyrody i szukał przyczyn chorób, a jako dziecko słuchał opowieści o Minotaurze, mógł bawić się kostkami i z lubością obserwować przyrodę?

Kogo fascynowały odbicia i załamania światła widoczne w bańkach mydlanych?

Kto grał na skrzypcach z zasłoniętymi oczami?

Jakich dwóch chłopców fascynował teatr cieni i kalejdoskop?

Kto zainteresował się nauką, próbując zrozumieć działanie kompasu?

Stawianie pytań to znakomity początek podróży badawczej – w czasie i przestrzeni, w świat nauki, sztuki, medycyny, literatury. “Dzieciństwo sławnych ludzi” to zaproszenie do poznania 25 nietuzinkowych postaci, ale również wprowadzenie w przestrzenie ich różnorodnych zainteresowań. Dlatego książka ma szansę spodobać się młodym czytelnikom o naukowym zacięciu.

Dorośli mogą zwrócić uwagę na fakt, że w większości opisanych tu przypadków, ogromny wpływ na dalsze losy bohaterów mieli rodzice – zarówno ci, którzy odkrywali talenty dzieci i rozwijali je (np. ojcowie Mozarta czy Picassa), jak też i ci zaniedbujący swoje pociechy, niejako wymuszający ich samodzielność i zaradność (rodzice Louisa Armstronga czy ojciec Coco Chanel). Bywało zatem, że ziarno talentu pieczołowicie pielęgnowano, ale zdarzało się również, że wyrastało ono na przekór przeciwnościom. W każdym przypadku wrodzonym zdolnościom i predyspozycjom towarzyszyła pasja, przekładająca się na tysiące godzin ćwiczeń, doświadczeń, prób, wyrzeczeń.

I o tym na pewno warto pamiętać i rozmawiać – sukces rzadko bywa darmowy…

 

Może zainteresują Cię również:

Czy słyszysz swoją pieśń?

Pieśń o dawnych bohaterach – to koniec czy początek historii? 

Jeden komentarz

Dla mocno czujących

Sarah Crossan posiada umiejętność, bez której trudno stworzyć przekonujących, bliskich czytelnikom bohaterów.

0 komentarzy

Orzechowa Czarownica

Opowieść o pięknej przyjaźni i pierwszej miłości. Historia o tym, że będąc innym trzeba znać swoją wartość – nawet jeśli grupa jej nie dostrzega. Wreszcie – opowiadanie fantastyczne o podróży w czasie. A wszystko to zawarła w swojej najnowszej powieści  Elisa Puricelli Guerra, która już wcześniej udowodniła, że potrafi świetnie trafić swoim pisarstwem do młodzieży.

0 komentarzy

O wstydzie, kłamstwie i inności

Oto nasze kolejne spotkanie z książkami nagrodzonymi w V Konkursie im. Astrid Lindgren. Tym razem tytuły przeznaczone dla czytelników w wieku od 10 do 14 lat.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.