Słowo i kamień

Słowo i kamień


Są autorzy, którzy trafiają prosto do naszych serc. Dlatego tym razem krótko – bez zbędnych słów.

Wartości – uniwersalne, odwieczne, a przecież nie gwarantujące łatwego i spokojnego życia.

Z jednej strony – ciepło wypełnionego miłością domu. Pracowitość, szczerość, zaangażowanie. I prawda! Z drugiej – chciwość, kłamstwo, pomówienie, fałszywe oskarżenie.

Co okaże się silniejsze?

***

Różnorodni bohaterowie. Samotność w miłości. Miłość w samotności.

Tobiasz. Elżbieta.

Ruta.

Benedykt.

Irenka.

Jej ojciec.

Cyryl.

Poczwara.

 

***

Bogactwo symboli.

Potężne fortyfikacje.

Niebezpieczeństwo czające się wewnątrz.

Ciemność samotności.

Latarnia nadziei. 

Studnia tęsknoty.

Właśnie: studnia. Mały otwór prowadzący w głąb ziemi – przypomina trochę ludzkie ucho. Co do niego wpuszczamy? Czego słuchamy? Czy wiemy, że zasłyszane opowieści nas kształtują, formują? Że to słowa, którymi się “żywimy” na co dzień, czynią nas budzącymi niechęć i strach poczwarami, albo niosącym życie i radość morzem?

 

***

Słowo.

Czy słowo nie przypomina tytułowego kamienia (łac. lapis = kamień)? Podobnie jak on może zostać użyte do wyrządzenia nieodwracalnych krzywd. Może zranić i zniszczyć. Ale z drugiej strony – w połączeniu z innymi elementami, bywa trwałym budulcem, dzięki któremu powstają domy, mosty, zamki, latarnie… I słowo, i kamień, choć często wydają się niepozorne, “małe”, pozostawiają ślady: czasem stają się trudnym do udźwignięcia ciężarem, kiedy indziej – fundamentem czegoś wspaniałego.

Kto nadaje im taką moc? Kto decyduje o tym, jaką będą pełnić rolę?

My.

Czy jednak mamy tego świadomość? Czy rozumiemy wagę naszych własnych słów? Czy częściej używamy ich do budowania czy niszczenia?

***

Lapis.

Ostrzeżenie i nadzieja.

Może zainteresują Cię również:

Dla mocno czujących

Sarah Crossan posiada umiejętność, bez której trudno stworzyć przekonujących, bliskich czytelnikom bohaterów.

0 komentarzy

Wszystkie kolory świata

Czterdziestu twórców i twórczyń powołało do życia pięknie zilustrowane opowieści, których tematem przewodnim jest tolerancja. “Ta książka wzięła się z odruchu solidarności z dzieciakami, które znają smak szykan i wykluczenia z powodu swojej inności”. O tym, że różnorodność jest dobra i powinniśmy docenić bogactwo, jakie nam daje, pisarze mówią w różny sposób. Znajdziemy tutaj opowiadaniaWięcej oWszystkie kolory świata[…]

0 komentarzy

Orzechowa Czarownica

Opowieść o pięknej przyjaźni i pierwszej miłości. Historia o tym, że będąc innym trzeba znać swoją wartość – nawet jeśli grupa jej nie dostrzega. Wreszcie – opowiadanie fantastyczne o podróży w czasie. A wszystko to zawarła w swojej najnowszej powieści  Elisa Puricelli Guerra, która już wcześniej udowodniła, że potrafi świetnie trafić swoim pisarstwem do młodzieży.

0 komentarzy

O wstydzie, kłamstwie i inności

Oto nasze kolejne spotkanie z książkami nagrodzonymi w V Konkursie im. Astrid Lindgren. Tym razem tytuły przeznaczone dla czytelników w wieku od 10 do 14 lat.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.