Opis
Wciągająca encyklopedia
Jak powstają gwiazdy?
Dlaczego nie rośniemy bez końca?
Kiedy zaczęto używać fajerwerków?
Kim był Asoka?
Gdzie powstaje jedwab?
Kiedy ludzie dostają zawału serca?
Skąd się wzięło słowo „historia”?
Jak działają nerki?
Pięć tomów fascynujących pytań. Krótkie, zwięzłe, a do tego bogato ilustrowane odpowiedzi. W dodatku zrozumiale i ciekawie napisane. Toż to prawdziwa gratka dla tych, którzy wciąż pragną wiedzieć więcej, poznać lepiej, zrozumieć, dlaczego, jak, kiedy, gdzie…! Właśnie dlatego chyba każdy miłośnik zagadek z przyjemnością wyruszy w podróż po tym morzu pytań. Mimo że seria nosi dość poważny – i niekoniecznie dający przedsmak czekających nas wrażeń – tytuł: Encyklopedia szkolna.
Pod wieloma względami seria ta nie przypomina jednak klasycznej encyklopedii. Nie mamy tu chociażby tradycyjnego podziału treści. I tak na przykład zamiast ogólnego hasła dinozaury, pojawiają się pewnego rodzaju zagadki – m.in.: jak dinozaury opiekowały się młodymi? Jak można się przekonać, czy dinozaury były inteligentne? Jak dinozaury komunikowały się ze sobą? Co ciekawe, często samo pytanie stanowi wyłącznie pretekst do opisania szerszego tematu (np. we fragmencie wyjaśniającym kwestię, gdzie rośnie lanugo, znajdujemy informacje dotyczące kolejnych etapów rozwoju płodu w łonie matki). Tym sposobem ciekawość czytelników jest wciąż podsycana. Nic dziwnego, że chcą wiedzieć, a więc i czytać, wciąż więcej i więcej!
Trzeba jednak zaznaczyć, że oryginalny pomysł na podział treści (zależnie od tytułowego pytania danego tomu – jak, gdzie, kiedy, dlaczego), utrudnia wyszukiwanie informacji. Trudno bowiem przewidzieć, czego dokładnie powinniśmy szukać w poszczególnych tomach. Zwłaszcza, że główne obszary tematyczne, wokół których oscylują pytania, różnią się między sobą (np. w jednym tomie znajdujemy rozdziały nauka i technika oraz Ziemia i kosmos, a w innym – kosmos i technika występują wspólnie). W takiej sytuacji pewne ułatwienie stanowiłyby zamieszczone na końcu indeksy, których – niestety – brakuje.
W dodatku niektóre pytania nie wydają się najszczęśliwiej sformułowane (m.in. dlaczego Konfucjusz był wielką postacią?). Bywa też, że udzielane przez autorów odpowiedzi nie są wyczerpujące i precyzyjne. Na przykład czytając fragment zatytułowany jak duże były jaja dinozaurów?, dowiadujemy się, że… były zaskakująco małe. A czy małe oznacza dla autorów 10, 50 czy 80 cm wysokości – nie wiadomo.
Mimo wszystko przyjęta forma – tematyczny podział pytań zamiast alfabetycznego spisu haseł – stanowi istotny walor publikacji. Fascynujące pytania sprawiają bowiem, że mimo encyklopedycznego charakteru książek, trudno oderwać się od lektury.
Seria Encyklopedia szkolna obejmuje następujące tytuły:
Powiedz, jak…
Powiedz, gdzie…
Powiedz, kiedy…
Powiedz, dlaczego…
Powiedz, czy wiesz…
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.