Co nowego na wiosnę?

Co nowego na wiosnę?


Wiosna zazwyczaj obfituje w prawdziwy wysyp nowości wydawniczych. Czy to nadchodzące święto książki, jakimi są targi, czy bliskość wakacji, podczas których miewamy więcej czasu i potrzeby, by sięgać po lektury do wspólnego czytania z dzieckiem? A może po prostu rynek książki bierze przykład z obfitującej wokół przyrody? 🙂 W każdym razie księgarniane półki uginają się od niedawno wydanych książek. Niekiedy jednak nie jest łatwo wyłowić spośród tej mnogości propozycji tytuły wartościowe. Dlatego prezentujemy pięć książek dla młodszych dzieci, na które, naszym zdaniem, warto zwrócić uwagę i włączyć je do swojej biblioteki.


Niebieskie krzesło

Krótka, za to pełna treści obrazkowa książka o potędze wyobraźni. 

Dwaj przyjaciele, Żużel i Pyrek, przechadzali się po pustyni, na której oczywiście nic nie ma. Aż tu nagle … zauważyli jakąś niebieską plamkę w oddali. Z bliska okazała się krzesłem. Przyjaciele natychmiast udowodnili, że krzesło wcale nie musi służyć tylko do siedzenia. 
Dowcipna opowieść o tym, że nawet zwykłe przedmioty codziennego użytku, przy odrobinie wyobraźni, mogą zamienić się w co tylko chcecie. 
Czytanie tej książki grozi tylko tym, że wasze dzieci wpadną na dziwne pomysły odnośnie wykorzystania mebli w domu. 

Ale kto nigdy nie robił namiotu z koca pod stołem – niech pierwszy rzuci kamieniem :). 



Dzień z przyjaciółmi

Kolejna książka obrazkowa dla najmłodszych dzieci – tym razem o tym, jak ważni w naszym życiu są przyjaciele. 

Pewnego dnia szop pracz tak bardzo nudził się w domu, że zrobiło mu się smutno. Dlatego postanowił upiec szarlotkę, ale okazało się, że nie ma jajek, poszedł więc po nie do lisa. To był początek niby zwykłego dnia, który szop spędził wraz z przyjaciółmi: lisem, borsukiem, niedźwiedziem i  i wroną. Okazało się, że każdy z nich ma jakąś potrzebę, a pomóc w jej realizacji może inne zwierzę. Świetnie się przy tym bawili, spędzili bardzo miło cały dzień, ciesząc się drobnymi przyjemnościami i własnym towarzystwem. 

Krótka treść, w sam raz na wieczorne czytanie nawet dla małego dziecka. I do tego bardzo w duchu mindfulness (czyli uważności).



Mamusiu, jak wielki jest świat? 

Mały Kocurek zadaje swojej mamie pytanie o to, czy świat jest wielki. 

A potem: jak bardzo jest szeroki, wysoki czy głęboki? 

Mama próbuje mu pokazać jego ogrom za pomocą odnoszenia się do rzeczy czy zwierząt, które kocurek zna. Znacie ten rodzaj dziecięcej dociekliwości, który powoduje lawinę pytań? Czy zawsze umiemy na nie odpowiedzieć, nie irytować się na kolejne już, 125… ( a maluch już dawno powinien spać) ? 

Ta książka to także świetny sposób na pokazywanie dziecku tego, co jest poza znanym mu domem, uświadamianie nieskończoności wszechświata.  

Całość dopełniają, jak zwykle wspaniałe, ilustracje Emilii Dziubak. 



Basia i przegrywanie 

Ulubiona bohaterka dziewczynek (i chłopców) w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym tym razem jedzie wraz z dziadkami i kuzynką Lulą na wakacje do domku letniskowego nad jeziorem. 
Niestety, już pierwszego dnia pada deszcz, dlatego trzeba wymyślić jakieś zajęcie. Na przykład grę towarzyską.  
Tylko jak poradzić sobie z przegraną? 
Historia o tym, że nie tylko dzieci mają problem z poradzeniem sobie z porażką. Książka stanowi świetny pretekst do rozmowy z dzieckiem o tym, jak radzić sobie z emocjami, które wywołuje przegrana. Warto tłumaczyć dziecku (a czasem i sobie 🙂 ), że w graniu dużo ważniejszy od zwycięstwa jest fakt, że spędzamy chwile wspólnie z rodziną i przyjaciółmi.



Idziemy do pierwszej klasy

To czeka każdego rodzica przedszkolaka. Debiut szkolny. Warto zacząć o nim myśleć wcześniej niż pod koniec sierpnia, dlatego pozycja obowiązkowa dla każdego przyszłego pierwszoklasisty ukazała się właśnie teraz. Jest to książka napisana przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej i jest próbą pokazania w sposób bardzo praktyczny, jak wygląda nauka w pierwszej klasie, czym różni się od przedszkola? 

Autorka przeprowadza czytelnika przez budynek szkoły pokazując miejsca, z których będa korzystać uczniowie. Skupia się na różnicach w stosunku do przedszkola (np. że czas nauki i przerwy wyznacza dzwonek,  że toaleta może być dalej umiejscowiona, czy że inaczej wygląda wydawanie obiadu na stołówce).

Ale ta książka to nie tylko praktyczny przewodnik. Uwrażliwia też dzieci na to, że w szkole mogą być “inni” uczniowie (niepełnosprawni czy z innego kraju) i jak należy ich traktować. 

Na końcu opiekunowie znajdą kilka bardzo praktycznych rad, jak przygotować siebie i dziecko na ten wielki, ważny dzień. 

Teraz…

Rok pierwszego wydania: 2016. Trudno mi się z tym pogodzić.

0 komentarzy

Zasłuchani

Dlaczego? Zacznę od autopsji.

0 komentarzy

Przebiśniegi. Niezwykłe premiery marcowe

Pięknie się nam wiosna zaczęła! I wokół (gdy z pewnym opóźnieniem, ale jednak – stopniały śniegi i rozkwitły kwiaty), i na księgarskich półkach, na których w marcu pojawiły się prawdziwe perełki.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.