Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek

Autor: Ana Campoy
Tłumacze: Karolina Dąbrowska, Elżbieta Soszyńska
Ilustrator: Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo:  Akapit Press
Miejsce i rok wydania: Łódź 2018
Liczba stron: 140
ISBN: 978-83-65345-64-6

Co by się wydarzyło, gdyby słynny reżyser filmów grozy, Alfred Hitchcock i autorka kryminałów, Agatha Christie poznali się w dzieciństwie? Jakie spotkałyby ich przygody? Seria książek Any Campoy opowiada o przyjaźni dwojga najwybitniejszych mistrzów suspensu naszych czasów.

W pierwszej części Alfred i Agatha oraz niezwykły pies o dwóch ogonach, Pysia Jones, badają zagadkę zaginięcia drogocennych figurek rodziny Elsterów. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy bogata seniorka rodu także znika bez śladu… Młodzi detektywi podejmą każde wyzwanie, by dociec prawdy!

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Jako miłośniczka książek Agathy Christie rzuciłam się wprost na tę lekturę. Co by było, gdyby ona i Alfred Hitchcock spotkali się w dzieciństwie? Z połączenie dwu osób o tak wybujałej wyobraźni powstałaby niezła mieszanka. To intrygujące pytanie zadała sobie Ana Campoy, a odpowiedzią na nie jest seria książek o przygodach tej oryginalnej pary.

W pierwszym tomie Alfred i Agatha badają zagadkę zaginięcia drogocennych figurek rodziny Elsterów. Co dziwne, bez śladu znika także bogata seniorka rodu. Kto się za tym wszystkim kryje? Autorka buduje intrygę godną tych, jakie tworzyli w rzeczywistości jej bohaterowie.

Dzieci wykazują się niesamowitą pomysłowością, odwagą i sprytem w dążeniu do ujawnienia prawdy. Pomaga im w tym suczka dziewczynki Victoria Scarlett Jones – Bohermer (w skrócie – Pysia Jones), która ma nie tylko niecodzienne imię, ciekawą historię pochodzenia, ale także dwa ogony i jest bardzo cwanym i inteligentnym psem.

Książka jest zabawna i wciągająca. Alfred i Agatha, mimo dzielącej ich pozycji społecznej, tworzą parę dobrych, oddanych przyjaciół.

Autorka sięga po znane fakty z życia bohaterów, jak np. ten, że Alfred był na prośbę ojca zamknięty w celi miejscowego posterunku policji – w ramach kary za złe zachowanie czy że Agatha w dzieciństwie kolekcjonowała domki dla lalek. Nawiązuje także do ich twórczości. Majordomus w domu rodziców Agathy nazywa się Herkules (od imienia znanego detektywa, bohatera książek Christie), a ptaki hodowane w domu Elsterów atakują ludzi zupełnie jak te z uznanego za jeden z najważniejszych thrillerów w historii kina. Tych aluzji jest dużo więcej, co sprawia, że książka może bawić nawet dorosłego czytelnika. Kilka ciekawostek zostało zresztą podanych na końcu książki.

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.