Cudowne lekarstwo George’a

Autor: Roald Dahl
Ilustrator: Quentin Blake
Tłumacz: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk
Wydawnictwo: Znak
Miejsce i rok wydania: Kraków 2018
Liczba stron: 144
ISBN:  978-83-240-4945-5

Babcia George’a nie jest zbyt miłą staruszką. Właściwie jest bardzo, bardzo niemiłą starą zrzędą. Ale od czego są lekarstwa! George postanawia przygotować dla niej cudowny eliksir, który uleczy ją raz na zawsze. Pomysłów ani składników mu nie brakuje – w garze lądują: szampon do włosów blond, proszek na pchły, wosk do podłóg, sos chrzanowy do smaku… Możecie być pewni, że po takiej miksturze babcia będzie wprost nie do poznania!

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Fanów Charlie’go poznającego Fabrykę Czekolady, czarującej Matyldy oraz Fantastycznego Pana Lisa z pewnością ucieszy wiadomość, że pod koniec stycznia ukazała się kolejna książka Roalda Dahla. Podobnie jak inne swoje powieści, tak i tę brytyjski pisarz stworzył w specjalnie do tego celu zbudowanej drewnianej chatce, do której nikt poza nim nie miał wstępu.

Tym razem wykreował postać George’a – pomysłowego chłopca, mieszkającego na farmie, dręczonego przez władczą, wciąż narzekającą, a przy tym unieruchomioną chorobą babcię. Pewnego dnia George postanawia przygotować jej nowe lekarstwo – lekarstwo, które mogłoby zmienić starą zrzędę w miłą staruszkę. Nie do końca mu się to udaje, choć zmiana (i to wielka!) niewątpliwie następuje.

Na pewno istnieje grupa czytelników, których rozbawi opowieść o „lekarstwie” stworzonym m.in. z lakierów do włosów i paznokci, oleju silnikowego, pastylek dla zwierząt, pasty do butów. Rozśmieszy ich zrzędząca babcia i zemsta, jakiej dokonał na niej wcześniej grzeczny i posłuszny wnuczek. Jednak bez dwóch zdań nie jest to książka dla każdego. Po pierwsze, z pewnością nie rozwija w dzieciach empatii, ale raczej negatywny stosunek do świata. Po drugie, istnieje obawa, że niektórzy czytelnicy – zainspirowani „sukcesem” George’a – mogliby podjąć próby eksperymentowania z takimi substancjami jak płyn przeciwko zamarzaniu, smar, wosk do podłóg, proszek do prania, krem do depilacji. A jednak byłoby lepiej, by ich nie kosztowali…

(Recenzja stanowi fragment tekstu Książkowe śnieżynki. Pierwsze premiery 2018 roku!)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Cudowne lekarstwo George’a”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.