Czternasta złota rybka

Autor: Jennifer L. Holm
Tłumacz: Monika Gajdzińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-10-13301-4

Co by było, gdybyście oboje z DZIADKIEM byli w tym samym wieku?
Ellie nie lubi zmian. Tęskni za piątą klasą. I za najlepszą przyjaciółką. A nawet za zmarłą złotą rybką. I nagle pewnego dnia w jej życiu pojawia się dziwny chłopiec. Wszystkimi chce dyrygować. Wydaje się lekko stuknięty. Ale najdziwniejsze jest to… że przypomina dziadka Ellie, uczonego, który ma bzika na punkcie nieśmiertelności.  Czyżby ten niezdarny nastolatek był naprawdę dziadkiem Melvinem? I czy ostatecznie udało mu się rozwikłać tajemnicę wiecznej młodości?

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Lekka, momentami zabawna, z dość oryginalnym wątkiem fantastycznym. Z pewnością po Czternastą złotą rybkę można sięgnąć dla relaksu. Zwłaszcza, gdy akurat wkracza się w okres dorastania, cierpi na samotność i tęskni za stabilnym spokojem poprzednich lat.

Opowieść piątoklasistki, Ellie, raczej nie rozwiąże wszystkich problemów, ale może posłużyć jako inspiracja – stanowiąc pożywkę dla wyobraźni oraz ukazując narodziny naukowej pasji.

Otóż – wierzcie albo nie – dziadek Ellie odkrył źródło młodości! Dzięki wieloletnim badaniom, odwadze i odrobinie (sporej dawce?) szaleństwa odmłodził się o jakieś sześćdziesiąt lat. Ponieważ jednak nie upublicznił swego odkrycia, uznany za trzynastolatka został powierzony opiece swojej… córki. I tak Ellie zyskała dość niezwykłego „kuzyna”.

Nigdy wcześniej nie spędzili ze sobą tyle czasu. Raczej rzadko rozmawiali. Właściwie to ledwo się dostrzegali. Dlatego dopiero teraz zrozumieli, ile ich łączy.

Ale rozbudzane przez dziadka Melvina naukowe zainteresowania Ellie – nim osiągną wyżyny – napotykają na bariery etyczne. Bo stawiany jej za wzór Oppenheimer wynalazł bombę, która zakończyła drugą wojnę światową, ale pozbawiła życia tysiące niewinnych ludzi! Bo wybitna Maria Curie-Skłodowska zachorowała w wyniku promieniowania, na jakie narażała się prowadząc badania.

Ellie musi znaleźć więc swoją własną naukową drogę. Co ciekawe, odnajduje ją również Melvin, który – choć spełnił odwieczne marzenie ludzkości – dojrzewa do podjęcia wcale nieoczywistej decyzji.

Bo czy naprawdę da się uciec przed budzącą lęk starością? Czy świat będzie lepszy, jeśli śmierć zostanie całkowicie pokonana?

Karolina Mucha

(Recenzja stanowi fragment tekstu Książkowe śnieżynki. Pierwsze premiery 2018 roku!)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Czternasta złota rybka”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.