Gdzie się chowa śnieżna sowa?

Ilustrator: Brendan Kearney
Autor: Anna Claybourne
Tłumacz: Joanna Wajs
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-10-13172-0
Kto dostrzeże nietoperze? Kto odszuka nieświszczuka? Wyrusz w podróż dookoła zwierzęcego świata – od niebosiężnych szczytów Himalajów po tajemnicze głębie Pacyfiku. Po drodze zabłądzisz na pustyni Gobi, popłyniesz na wyspy Galapagos, wypatrzysz jaguara w lasach deszczowych Amazonii, zanurzysz się w jeziorze Bajkał, zagłębisz w bezkresnej rosyjskiej tajdze, a nawet popluskasz w gorących źródłach Japonii ze stadkiem makaków. A także dowiesz się w końcu, kim są: moloch straszliwy, patelnica niebieskoplama, perewiaska marmurkowa, orłosęp brodaty, groźnica niema, lodofoka grenlandzka i kotek cętkowany. Ta książka oczaruje każdego małego przyrodnika!

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Przedstawiciele trzech powyższych grup mogą przepaść z tą książką na długie godziny. Autorzy zapraszają bowiem młodych czytelników na niezwykłą wyprawę – poczynając od tundry grenlandzkiej, poprzez prerie północno-amerykańskie, Wyspy Galapagos, deszczowe lasy Amazonii, tajgę rosyjską, Himalaje, pustynię Gobi (oraz trzynaście innych regionów) aż na arktyczny lodowiec szelfowy.

Kolejne strony ukazują fragmenty wspomnianych miejsc wraz z ich mieszkańcami. Młodzi odkrywcy otrzymują w pigułce wiedzę na temat danego regionu, a potem rozpoczynają wielkie poszukiwania – próbując wskazać na ilustracji określoną ilość przedstawicieli danego gatunku (np. 6 trzmieli arktycznych, 2 obrożniki tundrowe, 6 bernikli obrożnych, 3 renifery tundrowe, 1 sowę śnieżną). Co ważne, przy okazji poznają przynajmniej jedną cechę każdego zwierzęcia (np. zając polarny ma duże i szerokie stopy, więc nie wpada w zaspy ani nie grzęźnie na bagnach).

Gdyby jednak poszukiwania okazały się wyjątkowo trudne, można sięgnąć do zamieszczonych na końcu podpowiedzi. Z pewnością warto też zajrzeć do trzystronicowych ciekawostek i informacji przyrodniczych – dzięki nim takie pojęcia jak habitaty ekosystemy staną się zrozumiałe.

Do największych zalet publikacji zaliczyć należy: przejrzystość, skrótowość informacji oraz szerokie grono odbiorców. Książka może wydać się atrakcyjna zarówno obrazkolubnym przedszkolakom, jak i poszukującym konkretnej wiedzy uczniom.

Zresztą, także ich rodzice wiele na tej lekturze zyskają.

Karolina Mucha

(Recenzja stanowi fragment tekstu Książkowe śnieżynki. Pierwsze premiery 2018 roku!)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Gdzie się chowa śnieżna sowa?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.