Historia prawie wszystkiego. 200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat

Autor: Elizabeth MacLeod
Wydawnictwo: Debit
Miejsce i rok wydania: Bielsko-Biała 2014
Liczba stron: 120
ISBN: 978-83-7167-928-5

Opis

Kto wymyślił lodówkę?

Nie wszyscy ją lubią. Może dlatego, że kojarzy się z nudnymi lekcjami, „wkuwaniem” dat, suchymi i oderwanymi od rzeczywistości faktami? W dodatku wielu podważa sensowność jej nauki. Po co uczyć się o tym, co już było, skoro wciąż zabiegane tu i teraz tak ściśle wypełnia czas?

A przecież historia to nie tylko szkolny przedmiot! Gdy spojrzymy poza ramy, w jakie wtłacza ją sztywny program nauczania, dostrzeżemy jej prawdziwą wartość. W postaci śladów ludzi, których nie możemy już spotkać. Albo odległych wydarzeń i odkryć, nadających kształt naszej codzienności.

Właśnie w ten drugi sposób przeszłość ukazuje Elizabeth MacLeod. W przeznaczonej dla młodych czytelników Historii prawie wszystkiego prezentuje 200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat. Opisując poszczególne zdarzenia koncentruje się nie tyle na datach i nazwiskach bohaterów, ale przede wszystkim wspomina o towarzyszących im okolicznościach, ich przyczynach oraz długofalowych konsekwencjach. Przedstawiając reperkusje, czyli znaczenie poszczególnych wydarzeń, dowodzi, że zdarzenia te tworzą pewien łańcuch, dzięki któremu ludzkość dotarła aż do współczesności. Ukazywaniu linearności dziejów służy również brak podziału na epoki czy stulecia, który nadałby książce bardziej encyklopedyczny charakter i z pewnością ułatwiłby wyszukiwanie konkretnych informacji.

Na szczęście sposób graficznego wyodrębnienia poszczególnych faktów czyni publikację czytelną. W dodatku krótkie (na ogół półstronicowe), dość rzeczowe notatki z pewnością nie znużą czytelników. Ich atrakcyjność zwiększają zarówno liczne, kolorowe ilustracje, jak również fakt, że poruszane zagadnienia pochodzą z najrozmaitszych dziedzin. I właśnie ta mozaika przedstawionych tu tematów sprawia, że lektura książki MacLeod fascynuje i znacząco poszerza horyzonty młodych odbiorców. Dowiedzą się oni sporo na temat sztuki, rozwoju medycyny i nauk przyrodniczych, szeroko rozumianej komunikacji, życia codziennego, wydarzeń politycznych… Poznają m.in. skutki wynalezienia szczepionek, rentgena i rozszczepienia atomu. Poczytają o Mozarcie, Szekspirze oraz abstrakcjonizmie. Uświadomią sobie, że okulary, lodówki, konserwy nie istniały od zawsze, a za powstaniem pierwszego samochodu, samolotu czy Internetu stoją praca i pomysłowość konkretnych ludzi. Z łatwością przekonają się, że wynalezienie druku, rewolucja francuska, kolejne wojny oraz upadek komunizmu nie są jedynymi ważnymi faktami z historii. Wręcz przeciwnie! To tylko niewielki procent tego, co warto wiedzieć.

Historia prawie wszystkiego to stosunkowo niewielka, bo licząca zaledwie ponad sto stron, starannie wydana i przejrzysta publikacja. Jej główna zaleta jest oczywista: zachęca do dalszego poznawania przeszłości, pokazując, jak wiele ciekawostek oraz niespodzianek czeka tych, którzy zdecydują się wyruszyć na spotkanie z nią.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Historia prawie wszystkiego. 200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.