Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej

Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Maciej Szymanowicz
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2018
Liczba stron: 120
ISBN: 978-83-7672-548-2

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

W roku Ireny Sendlerowej ilość osób pragnących lepiej poznać dzieje tej niezwykłej kobiety z pewnością wzrośnie. Tym, którzy poszukują przystępnej i rzetelnej biografii dla młodszych nastolatków polecam Listy w butelce – zwłaszcza, jeśli poszukują opowieści wzbogaconej o kontekst historyczny, dzięki której czytelnicy wyraźniej zrozumieją rolę i doniosłość czynów Ireny Sendlerowej. Jej historia budzi podziw, skłaniając równocześnie do zadumy – i to zarówno nad bezmiarem okrucieństwa, jak i bohaterstwa czy szlachetności ludzi.

Walorem publikacji jest również zamieszczona na końcu autentyczna korespondencja (m.in. list od Jana Pawła II, a także Szymona Płóciennika – szóstoklasisty, na którego wniosek Sendlerowa otrzymała Order Uśmiechu). Chronologię kolejnych wydarzeń pomaga uporządkować kalendarium życia Pani Ireny.

Chociaż jednak książka Anny Czerwińskiej-Rydel została wydana w ramach cyklu Wojny dorosłych – historie dzieci różni się od większości tomów serii. Po pierwsze: głównym bohaterem nie jest tu dziecko (jak było np. we Wszystkich moich mamach Renaty Piątkowskiej), lecz sama Sendlerowa. Po drugie: adresowana jest raczej do nieco starszych czytelników – przypuszczalnie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej.

Karolina Mucha

(Recenzja stanowi fragment tekstu Książkowe śnieżynki. Pierwsze premiery 2018 roku!)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.