Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat

Autor: Jarosław Górski
Ilustrator: Paula Dudek
Wydawnictwo: Egmont edukacyjny
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 64
ISBN: 9788328136335

Opis

Czy niepodległość to tylko Ważne i Wielkie sprawy? Nowe granice, nowy rząd, nowa waluta… I wszystko to, co dotyczy dorosłych?

Zachęcając młodych czytelników do samodzielnego czytania, Jarosław Górski proponuje im prostą, ale bardzo inspirującą opowieść. Oto kilkoro dzieci – Mietek, Józek, Bolek, Władka, Jadzia i Chaja – postanawia napisać petycję do rządu. W swoim krótkim liście wyrażają marzenia, jakie wiążą z powstaniem Polski – kraju, w którym to naród, a nie car ma być najważniejszy. I nie są to bynajmniej marzenia o drogich zabawkach i długich wakacjach… Dynamiczna, żywa rozmowa dzieci znakomicie wprowadza ich współczesnych rówieśników w klimat roku 1918. Chodzi tu nie tylko o niepewność jutra, o wielkie nadzieje, ale i ziąb w domach i klasach, o biedę, o wojenne wyniszczenia, dzieci pozbawione ojców, lęki ludności żydowskiej…

Strzała dla komendanta to cenna lekcja historii codzienności zaprezentowana w formie krótkiej, ale wciągającej opowieści o otwartym zakończeniu (ha! Wiecie czym jest tytułowa strzała dla komendanta? Warto sprawdzić :)). Uwrażliwiająca i inspirująca.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.