Opis
Damy sobie radę – po raz drugi
Niemal każdy dzień obfituje w sytuacje, w których trzeba zmierzyć się z mniej lub bardziej uzasadnionym lękiem, poradzić sobie z poczuciem bezradności, znaleźć wyjście z sytuacji konfliktowej. Jak tego dokonać mając zaledwie kilka lat i niewielkie doświadczenie?
Samemu – trudno. Zdecydowanie łatwiej, gdy można liczyć na wsparcie dorosłych, którym zależy na kształtowaniu u swych podopiecznych takich cech jak samodzielność, odwaga, poczucie własnej wartości.
Godną polecenia pomocą dla takich rodziców jest książka To JA! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, stanowiąca niejako uzupełnienie i kontynuację publikacji wydanej przed dwoma laty (To JA! Historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie). Tym razem krótkie opowiastki zostały pogrupowane w trzy części.
Celem pierwszej z nich jest wzmacnianie w dzieciach wiary we własne siły. Kolejne opowiadania przedstawiają sytuacje, wymagające od bohaterów zmierzenia się z lękiem czy niewiarą we własne możliwości. Co ważne, przedstawione sytuacje wydają się bliskie doświadczeniom małych czytelników – bo i oni mogliby stanąć przecież wobec konieczności poproszenia o pomoc kogoś obcego albo zawarcia pierwszej znajomości w nowym miejscu zamieszkania. Niejeden przedszkolak mierzy się też z obawą przed pójściem do przedszkola po długiej chorobie albo strachem przed… pająkami.
Codziennym doświadczeniem dzieci są również kłótnie. Dlatego na drugą część książki składają się historyjki, które pomagają dzieciom pogodzić się z przyjaciółmi. Ukazują one zresztą nie tylko międzydziecięce spory, ale też np. konflikt z mamą czy pomiędzy rodzicami. Opisane konfrontacje mogą budzić trudne emocje, a przeżywane w rzeczywistości – być bardzo stresujące. Na szczęście większość problemów udaje się rozwiązać, wystarczy tylko uczynić krok w stronę pojednania. Opowiadania Katji Reider pokazują kilka możliwych dróg ku pogodzeniu (np. rozmowa, kompromis, mediacja, list, czy… ciasto na zgodę).
Autorki To JA! postanowiły wesprzeć rodziny czytelników także w niełatwym wieczornym czasie. Wychodząc z założenia, że dzieci nie lubią chodzić spać w trzeciej części książki zaprezentowały dwanaście historyjek, pomagających najmłodszym wyciszyć się i uspokoić. Wiele z nich ukazuje bohaterów niechętnych zasypianiu (lub mających z nim problem – np. z powodu bólu brzucha, nieznajomości rozkładu mieszkania kolegi itp.), którzy jednak ostatecznie trafili w objęcia Morfeusza.
Krótkie teksty, tak bliskie codziennym rozmowom, zabawom, sytuacjom, stanowią zaproszenie do rodzinnej lektury. Autorki jasno dają bowiem do zrozumienia, że opowiadania same w sobie nie rozwiążą potencjalnych problemów. Nie zwiększą poczucia bezpieczeństwa dziecka czy jego pewności siebie. Zebrane w książce historyjki są raczej pewnym narzędziem, którym mogą posłużyć się rodzice. By wykorzystać je w pełni, powinni uznać To ja! przede wszystkim za zachętę do wygospodarowania czasu na wspólną lekturę i rozmowę z dzieckiem. Dzięki temu także im łatwiej będzie w przyszłości zrozumieć lęki oraz niepokoje swych pociech, wyciszyć je przed zaśnięciem, a także odnajdywać kreatywne (i skuteczne!) sposoby rozwiązywania konfliktów.
To JA! Historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.