To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

Autor: Michał Gąsiorowski
Ilustratorzy: Przemysław i Agnieszka Surmowie
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-10-13324-3

Ręka Maradony, pęknięty but Deyny, skradziony Puchar Rimeta i piesek Pickles, który go odnalazł… Historia piłki nożnej pełna jest nie tylko wspaniałych akcji i wybitnych strzelców, lecz także ciekawych anegdot. Dlaczego Francuzi nie mogli zagrać w swoich strojach na mistrzostwach świata w 1978 roku? Który Polak został królem strzelców na mundialu? Co Brazylijczycy czują na dźwięk słowa “Maracanazo”? W tej książce przeczytacie o tym, o czym każdy duży i mały kibic po prostu musi wiedzieć.

Futbol cały czas się zmienia. Pierwszy finał mistrzostw świata rozegrano dwiema różnymi piłkami. Współcześnie sędziowie mają do dyspozycji technologię goal line i powtórki wideo, a piłkarze grają w butach lżejszych od grejpfruta. Ale jedno się nie zmieniło. Wciąż chodzi o to, by to, co się kopie, wpadło do bramki, co z kolei wprawia w ekstazę cały świat.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

W tym wypadku recenzja powinna być krótka i konkretna. Jak zero-jedynkowy wynik meczu. Więc: książka Michała Gąsiorowskiego to najlepszy możliwy prezent dla młodego fana futbolu (no, może poza wspólnie rozegranym meczem). Pełna konkretów, ciekawostek i anegdot, przedstawia pokrótce historię piłki nożnej, kolejne mistrzostwa świata (od Urugwaju 1930 do… Rosji 2018), inne ważne turnieje (Puchar Narodów Afryki, Euro oraz Puchar Ameryki). Wszystko zaprezentowane w narracji przypominającej meczowe relacje – dynamicznej i pełnej akcji. Do tego mnóstwo ilustracji, a na deser galeria piłkarskich trofeów, piłek mundialowych oraz najwspanialszych i najbardziej charakterystycznych stadionów świata.

To jest futbol! ma szansę przypaść do gustu nawet tym, którzy zajęci kopaniem zwykle nie mają czasu na lekturę dłuższą niż tabela wyników.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 7 NIEZWYKŁYCH PODARUNKÓW NA DZIEŃ DZIECKA

Opinie

 1. K.

  Książka trafiła do nas jako wygrana od bibliotekainspiracji.pl i naszaksiegarnia.pl i zachwyciła już od pierwszego spojrzenia. Gruba, matowa okładka i ten papier…
  Ja poczułam się jakbym wróciła na studia, gdzie kolorowe zakreślacze były codziennie w użyciu, by wyłowić z natłoku informacji te najważniejsze – nazwiska, istotne zdarzenia w książce są już dla nas pokolorowane, co dla bardziej leniwych jest dużym plusem. Minusów nie zauważamy.
  Opinia Szczepka (l.8) jednoznaczna: w końcu fajna książka!
  Terminarz rozgrywek (z miejscem na uzupełnienie wyników) na wewnętrznych stronach okładek przenosi nas od razu na Mundial i czyni częścią tej książki.
  Idealna do czytania w przerwach międzymeczowych, a wydanie świetne na prezent.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.