Warszawiacy

Autor: Małgorzata Ruszkowska
Ilustrator: Marta Ruszkowska
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-65341-77-8

Dwie Siostry i dwie siostry – Małgorzata i Marta Ruszkowskie zapraszają na spacer po Warszawie, od tej najdawniejszej po taką, jaką znamy dzisiaj. Spotkacie tu najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych mieszkańców stolicy. To ludzie, którzy mieszkali w Warszawie, ale byli ważni dla całego kraju – królowie i królowe, znani pisarze i wydawcy, słynne aktorki, zasłużeni politycy i przedsiębiorcy, wielkie naukowczynie i cała masa innych fascynujących postaci.
Dzięki siostrom Ruszkowskim te legendy schodzą z piedestałów i przechadzają się po stołecznych ulicach.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Świętowanie setnej rocznicy urodzin (czy raczej od-rodzin), to znakomity pretekst do snucia wspomnień i dygresji na temat tego, co bezpowrotnie minęło.

Bardzo krótkie, ale celne, przemyślane, obrazowe teksty mocno oddziałują na wyobraźnię. Działają trochę jak teleporterty – przenoszą nas do klasztornej celi, do jadalni wilanowskiego pałacu, do tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej, do sali teatralnej pełnej wystrojonych gości… Dzięki nim uczestniczymy w otwarciu pierwszej na ziemiach polskich kolei, poznajemy polską spikerkę radiową i twórców Telewizji Polskiej. A nawet – uwaga, uwaga! – pierwowzór Pana Kleksa! Odkrywamy, czego bał się Bolesław Prus i czemu Julian Tuwim wolał przebywać w domu. I jeszcze tyle innych rzeczy! Spacer z Małgorzatą Ruszkowską to prawdziwa wyprawa badawcza. Warto w nią wyruszyć – bez względu na to, czy zaliczamy się do warszawofilów czy raczej… ich przeciwników. Warszawiacy to – także za sprawą ilustracji Marty Ruszkowskiej – książka niezwykła.

W dodatku snute tu opowieści, a przede wszystkim dołączona do publikacji mapa, trochę podważają tezę o bezpowrotnym przemijaniu. Bo gdyby wszystko, co tu opisane, naprawdę zniknęło – czy nasza stolica nie wyglądałaby dziś zupełnie inaczej?

I czy my nie bylibyśmy zupełnie inni?

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Warszawiacy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.