Wielcy i sławni. Kim był Thomas Alva Edison?

Autor: Margaret Frith
Ilustracje: John O’Brien
Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 112
ISBN: 978-83-8069-047-9

Opis

Ci, którzy się nie poddali

Większość ludzi wypróbowuje kilka możliwości i daje sobie spokój. Ja nigdy się nie poddaję

(Thomas Alva Edison)

Skłodowska – polon i rad. Edison – żarówka. Bracia Wright – samolot. Einstein – teoria względności. Darwin – ewolucja. Tyle o nich wiemy (bo tyle wymagają w szkole). Dokonali ważnych odkryć, zyskali podziw i uznanie. Dzięki temu są znani do dziś.

Ale czy aby na pewno jednorazowe wydarzenia uczyniły z nich wielkich i sławnych?

Ile tak naprawdę trwała praca nad skonstruowaniem działającej żarówki? Ile modeli runęło w dół, nim udało się skonstruować latający samolot? Jak wiele zwierząt trzeba było poznać i opisać, by dostrzec prawidłowości w przemianach poszczególnych gatunków? Ile lat nauki i doświadczeń wymagało odkrycie nowych pierwiastków?

Ile tysięcy godzin pracy poprzedziło dokonanie tej jednej rzeczy, którą teraz łączy się z ich nazwiskiem?

Odpowiedzi na te pytania można szukać w serii “Wielcy i sławni” Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Obejmuje ona biografie znanych odkrywców i wynalazców, żyjących głównie w XIX i na początku XX wieku. Przystępnie napisane, ilustrowane czarno-białymi szkicami, niezbyt długie życiorysy mogą okazać się cenną lekturą dla młodych czytelników. Oczywiście styl pisania autorów poszczególnych tomów jest różny – bardziej lub mniej wciągający – ale tematyka ich dzieł broni się sama. To nie są opowieści o ludziach, których życie upływa na oglądaniu telewizji czy biernym obserwowaniu rzeczywistości… Od najmłodszych lat wciąż działali, biegli do wymarzonej mety, pokonując kolejne płotki – bariery: biedy, konwenansów, oczekiwań otoczenia, własnego zdrowia.

Co ciekawe, w tych jakże różnych życiorysach, pomiędzy postaciami o rozmaitych charakterach i osobowościach, można dostrzec pewne podobieństwa. Zwykle do sukcesu prowadziła ich „droga pod górę” – często od najwcześniejszego dzieciństwa. Na swoje osiągnięcia musieli zapracować – bywało, że nawet dostęp do edukacji musieli sobie wywalczyć. Każdemu sukcesowi towarzyszył szereg „porażek” – nieudanych prób, które w gruncie rzeczy do tego sukcesu prowadziły. W większości przypadków w dorosłym życiu rzadko udawało im się stworzyć w pełni szczęśliwą rodzinę – zwykle szli przez życie wpatrzeni w swoją misję, kierując się przede wszystkim pasją, której podporządkowywali właściwie wszystko inne. Czytając o ich dziecięcych zainteresowaniach, młodzieńczych pracach i odważnych pomysłach, a przede wszystkim upartych, wytrwałym dążeniu do celu, zyskuje się pewność: ten sukces nie był przypadkowy.

Z pewnością nie był też szybki – jak to często bywa dziś, w dobie wszechwładzy mediów i Internetu.

Może to właśnie dzięki temu bohaterowie serii “Wielcy i sławni” nie zyskali tylko krótkotrwałej popularności? Ich wyłącznym osiągnięciem nie był przecież kontrowersyjny wygląd, prowokacyjne zachowanie czy jedna piosenka. Dokonali rzeczy, które przyniosły konkretne efekty i dlatego obecnie wciąż korzystamy z owoców ich pracy – każdego dnia.

 

Karolina Mucha

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wielcy i sławni. Kim był Thomas Alva Edison?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.