Opis
Wynalazcy. Trudno sobie wyobrazić bez nich świat. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że poszczególne ich odkrycia nie tylko rozwiązywały bolesne problemy danego okresu, ale też przyczyniały się do dalszych wynalazków i rozwoju nauki.
Wizjonerzy. Potrafili to, co podsuwała im wyobraźnia, zrealizować. Na ogół nie bez trudu i przeciwności, ale z wielką determinacją dążyli do realizacji celu. Czasem pochodzili z bardzo biednych rodzin i nie mogli w spokoju kontynuować edukacji (Franklin) lub zupełnie nie odnajdywali się w systemie szkolnictwa (Edison). Niekiedy sukces poprzedzony był wieloma niewypałami. Nie zawsze dokonania od razu przyniosły im uznanie – czasem nie doczekali tego za swego życia, dopiero następne pokolenia potrafiły docenić ich pracę. Bywało, że ścigali się z innymi badaczami, gdy w tym samym czasie kilku naraz pracowało nad tym samym. Niekiedy odkrycia dokonywali właściwie przez przypadek.
Książka została podzielona na rozdziały: rewolucjoniści (m.in. Gutenberg, Watt, Nobel, Łukasiewicz), władcy światła i elektryczności ( Franklin, Volta, Morse i inni), mistrzowie podróży (Daimler, Maybach, Ford, bracia Wright), na zdrowie (Pasteur, Roentgen, Fleming).
Autor, w miarę możliwości, próbuje opisać istotę wynalazków w sposób jak najprostszy, zrozumiały dla młodego czytelnika. Kładzie nacisk na rolę danego odkrycia w rozwoju nauki i techniki.
Jeśli dla młodszego dziecka tekst może być momentami zbyt trudny, to z pewnością zrozumienie mogą ułatwić ilustracje. Wspaniałe, jak zwykle w przypadku Macieja Szymanowicza. Kto zna tego twórcę wie, że nawiązuje on do tekstu książki, ale jednocześnie daje upust swojej niesamowitej wyobraźni.
Wynalazcy pokazani są także jako zwykli ludzie – ze swoimi słabościami i niedoskonałościami. Czasem autor przytacza jakąś anegdotę. Wszystko to sprawia, że lektura jest ciekawa, przyjemna i wciągająca. Także dla rodziców.
Hanna Pietrzak-Trzcińska
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.