Wilczek

Autor: Katarzyna Ryrych
Ilustrator: Sylwia Szyrszeń
Wydawnictwo: Literatura
Miejsce i rok wydania: Łódź 2018
Liczba stron: 56
ISBN: 978-83-7672-547-5

Świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie wilczkiem (od piosenki Obława Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu i zrani pluszowego psa.

Zakończy się czas studenckich strajków, zniknie tata, a gitarowa ciocia będzie musiała przenocować u babci i dziadka.

Na ulicach pojawią się Szarzy Rycerze i ich niewielkie piecyki, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi.

Ale wilczek – wnuk bohatera walczącego za wolność podczas II wojnie światowej – nie boi się ani gryzącego dymu ani nawet samego Wrona.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Wilczek, wydany w serii Wojny dorosłych – historie dzieci, utrzymuje poziom poprzednich tomów serii. Z perspektywy małego chłopca ukazuje wydarzenia stanu wojennego. Są one szczególnie dotkliwe dla Wiktora, którego rodzice mocno angażują się w działalność konspiracyjną. Niełatwo poradzić sobie w sytuacji, gdy tata zostaje aresztowany, dorośli są przestraszeni, świat ogarnia chaos, a ulice wypełniają się gryzącym dymem. Ale młody Wilczek (którego pseudonim nawiązuje do Obławy Jacka Kaczmarskiego) nie ulega tajemniczemu i okrutnemu Wronowi. W końcu jest wnukiem bohatera II wojny światowej! Dlatego i on nie podda się strachowi i przerażeniu!

Książka Katarzyny Ryrych, zainspirowana jej własnymi doświadczeniami (poznała małego Wilczka, kiedy kolumna pancernych samochodów jechała ulicą w stronę Huty imienia Lenina), pokazuje, jak prawdziwe i niekiedy trudne do zaśpiewania były słowa Jeszcze Polska nie zginęła… Oraz jak cenna, ważna i kosztowna jest ta nasza niepodległość.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Wilczek”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.