Opis
Drogowskazy bezpieczeństwa
Spacer po mieście, jazda tramwajem, autobusem, rowerem to najzwyklejsze rzeczy pod słońcem, prawda?
Ale wyobraź sobie, że Twoje dziecko ma je wykonać po raz pierwszy – samodzielnie. I natychmiast masz przed oczami tysiące potencjalnych zagrożeń, niebezpieczeństw, wypadków. Brrr…! Czy to na pewno już czas? Czy da sobie radę? Czy nic mu się nie stanie?
Wiek, w którym dziecko może zacząć samodzielnie przemieszczać się po ulicach, to oczywiście kwestia dość indywidualna – wiele zależy od jego temperamentu, charakteru i… sytuacji rodzinnej. Na ogół jednak drogowy debiut staje się udziałem uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. I do nich właśnie swoje wskazówki kieruje Christa Wiβkirchen, autorka książki Bezpieczni na drodze. Czy jednak publikacja dotycząca przepisów drogowych ma szansę zainteresować najmłodszych?
Dużo, rzecz jasna, zależy od sposobu prezentacji poszczególnych reguł. Kto lubi być zasypywany nudnymi poradami? Czy ktokolwiek chętnie stosuje się do tego typu wskazówek? Przecież ciągle powtarzane „nie wolno!” rodzi oczywisty (i zrozumiały!) odruch buntu. Na szczęście twórcy Bezpiecznych na drodze (zwłaszcza ilustrator, Thorsten Saleina) wykazali się dużym poczuciem humoru, tworząc książeczkę zabawną i przyjazną. Wiele wyczytać można z kolorowych ilustracji, na których sympatyczni bohaterowie zmierzają do szkoły, przekraczając kolejne ulice, przygotowują się do jazdy na rowerze, podróżują komunikacją miejską i rodzinnym samochodem. Mali czytelnicy nie tylko przyglądają się wyprawom Kacpra i Mai (do szkoły, na mecz czy do dziadka), ale przy okazji rozwiązują rozmaite zadania, ćwiczące spostrzegawczość, zdolność kojarzenia czy znajomość europejskich flag.
Zarówno poszczególne, dość wymowne obrazki, jak też zagadki i główny tekst, pozwalają najmłodszym zrozumieć zasadność i znaczenie określonych przepisów. A bynajmniej nie są to „martwe” przepisy – łatwo zauważyć, że autorzy skupiają się przede wszystkim na tym, co praktyczne i użyteczne. Dlaczego nie można chodzić, czytając książkę? Co zrobić, gdy w trakcie naszego przechodzenia przez ulicę zgaśnie czerwone światło? Jak zachować się w przypadku spotkania z dużym, swobodnie biegającym psem? Albo kiedy na jezdnię wpadnie piłka? Gdzie należy kupić bilet tramwajowy, a gdzie autobusowy? Jak przygotować rower do jazdy? Co oznaczają najpopularniejsze znaki drogowe?
Bezpieczni na drodze to znakomita pozycja do wspólnego czytania, a przede wszystkim – inspiracja do ważnych rozmów. Z pewnością informacje w niej zawarte powinny być znane każdemu uczniowi. Może zapamiętałby je z jeszcze większą łatwością, gdyby na końcu książki zamieszczono test sprawdzający stopień przyswojenia kluczowych wiadomości? Albo gdyby publikację uzupełniono odpowiadającą jej grą planszową? Ale oczywiście opracowywanie takich materiałów może również stać się wspaniałą, rodzinną zabawą.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.