Mali Bohaterowie

Autor: Barbara Gawryluk
Ilustrator: Joanna Olech
Wydawnictwo: Skrzat
Miejsce i rok wydania: Kraków 2011
Liczba stron: 72
ISBN: ISBN 978-83-7437-683-9

Opis

Wielcy “Mali Bohaterowie”

Czy można zostać bohaterem będąc dzieckiem? Oczywiście. Dowodem są zebrane w książce prawdziwe historie dziewczyn i chłopców, którzy znaleźli się w sytuacji zagrożenia i zareagowali prawidłowo – pomogli, uratowali życie, zadzwonili po ratunek. Autorka dobrała zdarzenia w ten sposób, by pokazywały różne niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać.

Opisane wypadki, oprócz przekazania dzieciom konkretnych informacji i przypomnienia podstawowych numerów telefonów, pokazują także, a może nawet przede wszystkim, jak ważna jest odpowiednia postawa. Oswajają z tematem – w końcu taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Mogą też być dobrym punktem wyjścia do dyskusji z dzieckiem, do rozmowy o tym, jak ono konkretnie powinno się zachować, gdyby spotkało je coś złego.

Każdy rozdział zawiera fabularyzowany, obszerny opis wydarzeń poprzedzających wypadek, który podkreśla “zwyczajność” małych bohaterów. Świetnie dobrane ilustracje Joanny Olech przypominają stylem szkice węglem i podkreślają reporterski charakter książki. A smutna dedykacja książki (dla Janusza z Białego Dunajca, który uratował dwie młodsze siostry z pożaru, ale zginął w płomieniach próbując wyciągnąć najmniejszą) uświadamia nam, że bohaterskie historie nie zawsze wieńczy happy end.

Jeśli czułam przy czytaniu jakiś niedosyt, to w kwestii rozwinięcia wątku, jak czuli się bohaterowie w trakcie dla wielu pewnie najtrudniejszej w dotychczasowym życiu – chwili, która w niejednym przypadku zaważyła na ich dalszych losach. Tylko krótkie zdania opisują te momenty – czekanie, aż ktoś odbierze, to były najdłuższe sekundy w moim życiu czy też poczuł, jak mu się trzęsą nogi. I choć są one bardzo wyraziste, brakuje mi wyraźnego przekazu, podkreślenia – bałem się bardzo, ale sobie poradziłem i ty też w tej sytuacji byś tak zrobił.

Książka niesie też ważne przesłanie dla rodziców: pamiętajcie, że chociaż wciąż staramy się czuwać nad bezpieczeństwem naszych pociech, czasem los odwraca role i wkłada czyjeś życie w ręce dziecka.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Mali Bohaterowie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.