Sznurkowa historia

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel
Ilustrator: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo: Bajka
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-61824-99-2

Opis

Sznurek. Mały poradnik dobrego życia.

Czy bohaterem książki może być zwykły, szary sznurek? A dlaczego nie? Wystarczy spojrzeć na niego z pozycji dziecka i wymyślić mu Historię – jak w swym uroczym opowiadaniu zrobiła to Roksana Jędrzejewska-Wróbel.
Sznurek mieszkał w sklepie papierniczym. Jak wszystkie inne przedmioty truchlał na myśl, że kupią go pracownicy Bardzo Ważnego Urzędu – nie chciałby dostać się w tak nudne miejsce. Wiadomo, że najlepiej trafić w ręce dzieci, bo one są zawsze wesołe i z mnóstwem pomysłów, a wraz z nimi pojawia się Przygoda. Kiedy już prawie stracił nadzieję, że ktoś go kupi i czuł się całkowicie zbędny, do sklepu przyszła mała dziewczynka mówiąc, że właśnie jego potrzebuje, żeby obwiązać paczkę urodzinową dla dziadka, który mieszka w innym kraju. Sznurek będzie bardzo ważnym jej elementem. I tak zaczęła się w jego życiu podróż. Na jej końcu ujrzał wzruszenie starszego pana…

Ta krótka, prosta opowieść naszpikowana jest istotnymi życiowymi prawdami. Jak ta, że każdy – nawet taki zwykły, szary sznurek – ma jakąś Misję do wypełnienia i jest komuś potrzebny.

I że to od nas zależy, czy będziemy wciąż spoglądać za siebie, myśląc, jak kiedyś było wspaniale, czy postanowimy raczej, że od tego momentu należy skupić się na tym, co pięknego może nas jeszcze spotkać. Niestety, w miarę upływu czasu w wydarzeniach sprzed lat widzimy tylko plusy, zapominamy o tym, jakie były naprawdę i mamy tendencję do ich idealizowania.

Na życie składają się i dobre i te gorsze chwile. Także te najpiękniejsze muszą się kiedyś skończyć. Warto wówczas pamiętać o dwóch czarodziejskich słowach: Wyobraźnia i Nadzieja. I nawet pośród największej szarości, trzeba wierzyć, że już wkrótce może zdarzyć się coś wspaniałego. I nie zapominać, że beznadzieja to choroba, która jest bardzo zaraźliwa.

A na koniec – mała lekcja recyklingu. W świecie, gdzie wciąż kupujemy nowe rzeczy i wyrzucamy stare, autorka próbuje przypomnieć, że przedmioty bywają świadkami ważnych wydarzeń i mają wartość sentymentalną. Czasem warto też spojrzeć na nie z perspektywy możliwości ich ponownego użycia – tak jak robią to Marianna i jej młodszy brat. To właśnie dzieci w sposób naturalny potrafią z pomocą swojej wyobraźni zmienić zepsute klamoty w najatrakcyjniejsze zabawki. A my dorośli kupując im wymyślne gadżety, zabijamy ich fantazję.

Mądra, wzruszająca opowieść, napisana prostym, a przy tym pięknym językiem. Nie tylko najmłodszym czytelnikom uświadamia (lub przypomina), co w życiu jest ważne. 

Hanna Pietrzak-Trzcińska

 

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Sznurkowa historia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.