A może będzie właśnie tak

Autor: Renata Piątkowska
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: BIS
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2013
Liczba stron: 72
ISBN: 978-83-7551-076-8

Dzieci często marzą o tym, co będą robić kiedy dorosną. Niejeden chłopiec chciałby zostać strażakiem, a niejedna dziewczyna gwiazdą filmową. Niektórym już w dzieciństwie zdarza się ugasić prawdziwy pożar, namalować prawdziwy obraz lub choćby wyleczyć chore lalki i misie. O takich planach, marzeniach i przygodach pisze Renata Piątkowska w najnowszej książce.

z materiałów wydawnictwa

Opis

Będę pilotem. Strażakiem. Aktorką. Lekarką. Piratem. Kosmonautą. Policjantem. Piosenkarką.

Jakże często słyszymy takie deklaracje padające z ust kilkulatków! I jak rzadko zwracamy na nie uwagę…

Tymczasem nawet jeśli dziecięce pomysły zmieniają się przynajmniej parę razy w miesiącu, to obecnie, w tej właśnie chwili, są dla nich najważniejsze! Dostrzega to Renata Piątkowska, autorka książek dla małych czytelników, która już nie raz dowiodła swej wrażliwości i zrozumienia dla dziecięcego świata. W A może będzie właśnie tak wcieliła się w postacie kilkuletnich narratorów, by w ten sposób opowiedzieć o ich wielkich marzeniach. I uczyniła to znakomicie! Stworzone przez nią przedszkolaki nie tylko sprawiają wrażenie sympatycznych, tryskają radością i energią, ale też zachwycają swą autentycznością.

Przede wszystkim dlatego, że malcy, opowiadając o swych „planach” na przyszłość, nie traktują teraźniejszości jako okresu przejściowego. Nie siedzą godzinami, zadumani, marząc o karierze scenicznej czy jeździe wozem strażackim i czekając, aż w końcu skończy się ich dzieciństwo, by mogli naprawdę kimś się stać. Wręcz przeciwnie! Ich marzenia są częścią obecnej chwili, dlatego wiążą się z kolejnymi zabawami, a więc poniekąd już teraz się spełniają – w domowej czy przedszkolnej przestrzeni.

I tak mały strażak (z hełmem oraz – obowiązkowo – patykiem w dłoni) chroni rodzinę przed potencjalnym pożarem, gasząc dogorywające ognisko. Aktorka ćwiczy rozdawanie autografów, tworzy kostiumy z części maminej garderoby, a następnie debiutuje w roli ogórka wąsatego. Lekarka przyrządza dla dziadka ożywczą miksturę (lepiej nie dociekać, jaki jest jej skład…) i szczepi swoje pluszaki. Pirat wyrusza w rejs z narysowanym przez siebie kompasem, a lotnik przemienia się w samolot.

Wszystko to napisane ciekawie, z dużą dozą humoru, opatrzone kolorowymi i – co niezwykle ważne dla bystrych słuchaczy – wiernymi tekstowi ilustracjami, z pewnością rozbawi nie tylko najmłodszych czytelników. Szkoda tylko, że dość długie rozdziały nie zostały podzielone (chociażby graficznie) na mniejsze partie – nie każdy kilkulatek wysłucha jednorazowo prawie dziesięciu stron tekstu. Nikogo jednak nie powinno to zniechęcać do lektury! Tym bardziej, że być może dzięki niej także w nas, dorosłych, obudzi się pełna zapału, radości oraz pasji dusza przedszkolaka?

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „A może będzie właśnie tak”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.