Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia

Autor: Agnieszka Frączek
Ilustrator: Jola Richter-Magnuszewska
Wydawnictwo: BIS
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7551-406-3

Pierwsza z cyklu książek o Sprężynku – ludziku-maskotce samodzielnie wykonanym przez Antosia ze starej sprężyny zegara. Sprężynek służył do zabawy, gdy Antoś chorował na ospę, potem stał sie jego nieodłącznym, bardzo mądrym przyjacielem. Jak przystało na ludzika powstałego zgodnie z ideą recyklingu, Sprężynek wiele mówi o ochronie środowiska. Zabawna historia o walorach edukacyjnych przeplatana wspaniałymi, dowcipnymi i mądrymi wierszami.

z materiałów wydawnictwa

Opis

Idziemy do lasu, a tam zamiast drzew – góra zużytych lodówek i zabawek.

Uff, na razie to tylko zły sen! Jeśli jednak czujecie się odpowiedzialni za dbanie o naturę, sięgnijcie wraz z dzieckiem po Sprężynka.

W książce poruszone są rozmaite kwestie dotyczące ekologii: oszczędzanie energii i wody, odpowiednie zakupy spożywcze (aby uniknąć wyrzucania jedzenia), segregowanie śmieci, utrzymywanie porządku w miejscach publicznych (w tym – sprzątania po psie), odpowiedniego traktowania otaczającego nas środowiska – zwierząt i roślin, zwłaszcza tych pod ochroną. Autorka zwraca uwagę, że przyroda może być dla nas także niebezpieczna, a ponieważ sięga po aktualne problemy znajdujemy tu nawet opis tego, jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza. Dzięki temu czytelnicy uczą się, że myśleć ekologicznie można i należy podczas wykonywania najdrobniejszych czynności życia codziennego. Wystarczy zrezygnować z jednorazowej reklamówki w sklepie, wybrać jazdę rowerem zamiast autem i wyruszyć na polowanie, ale z użyciem…aparatu fotograficznego.

Można tu znaleźć także porady praktyczne – np. przepis na płyn do mycia naczyń bez detergentów.

Wszystkie te zagadnienia pokazane są w formie historyjek o jednej zwyczajnej rodzinie, z którą mieszka wcale niezwyczajny Sprężynek. Zrobił go Antek (znudzony przymusowym siedzeniem w domu z powodu ospy), a wykorzystał do tego kilka rzeczy wygrzebanych z szuflady ze szpargałami. Wcielenie idei recyklingu. Żeby nie było nudno, proza przeplatana jest dowcipnymi wierszykami. Znakomity rym, rytm, żarty językowe – tym charakteryzują się rymowanki autorki. Mam przy tym wrażenie – porównując je z tymi sprzed kilku lat – że są coraz lepsze.

Dzięki temu połączeniu prozy z poezją oraz ustanowieniu narratorem pociesznego stworka, książka jest atrakcyjna i zrozumiała zarówno dla malucha, jak i trochę starszego dziecka. Świetnie nadaje się do wprowadzenia w poruszaną tematykę podczas czytania w domu, ale może też stanowić kanwę ciekawych zajęć w przedszkolu czy szkole. Nas zainspirowała do stworzenia własnych recyklingowych ludków.

Na końcu zamieszczony jest mały słowniczek pojęć, który porządkuje zdobytą wiedzę.

Ilustratorka Jola Richter-Magnuszewska zastosowała w pewnym zakresie technikę kolażu, obrazki z wykorzystaniem ścinków gazet i tkanin wpisują się w ideę, że wiele rzeczy można ponownie wykorzystać zamiast wyrzucić.

A czy u was czasem niepotrzebnie świeci się światło albo leci woda z kranu?

Kiedy myślę o odpowiednim traktowaniu naszej planety, to dochodzę do wniosku, że największa nadzieja tkwi w dzieciach. My może nauczymy się w końcu prawidłowo segregować śmieci, ale tylko nasi potomkowie, którym wpoi się od maleńkości odpowiednie zachowanie, mogą być naprawdę eko.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.