Niezapominajek

Autor i Ilustrator: Michael Broad
Tłumacz: Elżbieta Desperak
Wydawnictwo: BIS
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2011
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7551-233-5

Pamiętaj, żeby nie odchodzić od stada – powiedziała mama. – I nigdy nie zapominaj o tym, jak bardzo cię kocham.

Mały słonik Monty miał zapamiętać te dwie ważne rzeczy. Kiedy jednak coś niebieskiego i połyskującego przyciągnęło jego uwagę, zapomniał o słowach mamy i wyruszył na poszukiwania. Czy odnajdzie mamę i swoje stado, nim spadnie deszcz?
Ta niezwykła książka zachwyca ilustracjami wykonanymi przez Autora Michaela Broada oraz wzruszająca historią małego słonika Monty’ego, który mimo ostrzeżenia mamy, jednak odłączył się od stada…

z materiałów wydawnictwa

Opis

Nie zapomnij, że cię kocham!

Ta książka urzeka już samą okładką. Trudno nie ulec urokowi błękitno – filetowego nieba, ukwieconej łąki i siedzącego na niej słoniątka z uśmiechem wpatrującego się w trzymany trąbą bukiet. A do tego ten wdzięczny tytuł! Jak mu się oprzeć i nie poznać bliżej Niezapominajka? Jak przejść wobec takiej publikacji, nie zajrzawszy nawet do środka?

Zresztą, byłby to poważny błąd, ponieważ także wnętrze książki – zarówno pod względem treści, jak i grafiki – to prawdziwy rarytas dla małych czytelników. Duży format sprawia, że zajmujące całe strony ilustracje, naprawdę robią wrażenie (tym większe, im mniejszy „widz”), przyciągając wzrok nie tyle ilością detali (tych jest tu raczej niewiele), ile niezwykłością barw. Piękna kolorystyka w połączeniu z klasycznym rysunkiem postaci sprawia, że bohaterowie, a już zwłaszcza Monty (czyli malec z okładki), budzą szczerą sympatię. W dodatku historia słonika jest nie tylko ciekawa, ale również wzruszająca. Bo oto Monty, zaintrygowany dziwnym, niebieskim znaleziskiem, zapomina o wskazówkach mamy i oddala się od swojego stada. I nagle zostaje sam, w nieznanym miejscu, nie wiedząc nawet, w którą stronę powinien ruszyć. Czy uda mu się odnaleźć mamę? Czy przypomni sobie jej zalecenia? Jak przetrwa nadchodzącą ulewę?

Czytelnicy, towarzyszący Monty’emu w poszukiwaniach, napotkają klucz różowych flamingów, klan zabawnych surykatek oraz kolonię małych termitów. Pytania zadawane przez kolejne zwierzęta pomogą słonikowi odnaleźć zagubione wspomnienie. I nagle, gdy będzie czuł się tak bardzo samotnie i obco, pośród wielkiego deszczu, powrócą do niego słowa mamy: nigdy nie zapomnij, jak bardzo cię kocham. Tak, to przecież dzięki jej opiece czuł się bezpieczny, to przy niej zawsze był w domu!

Książka Michaela Broada przemawia pięknem ilustracji (których twórcą jest sam autor), lakonicznością tekstu, a nade wszystko – wartościowym przesłaniem. Któraż mama nie chciałaby bowiem, by i jej dziecko, bez względu na okoliczności, zawsze pamiętało, jak bardzo jest kochane? Choćby dla tych kilku powodów warto podarować Niezapominajka tym, którym pragniemy wyrazić swoją miłość.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Niezapominajek”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.