Plastik fantastik?

Autor: Eun-Ju Kim
Ilustracje: Ji-Won Lee
Wydawnictwo: Babaryba
Miejsce i rok wydania: Kraków 2019
Liczba stron: 96
ISBN: 9788362965717

PLASTIK FANTASTIK to pierwsza tego typu publikacja dla młodych czytelników, która tak atrakcyjnie i wyczerpująco opowiada historię powstania plastiku oraz jego popularności, a w końcu szkodliwej nadprodukcji. Ogrom plastikowych śmieci szkodzi środowisku naturalnemu oraz zagraża równowadze ekologicznej na Ziemi. W tej książce znajdziemy nie tylko sporą dawkę wiedzy o tworzywach sztucznych (przystępnie napisaną oraz kolorowo zilustrowaną przez koreańskich autorów), ale też praktyczne porady oraz inspirujące pomysły na ograniczenie codziennego zużycia plastiku.

O tym, jak bardzo palący i aktualny to problem, świadczy fakt, iż prawa do książki (oryginalnie wydanej w Korei) sprzedano już do 11 państw: Francji, Wielkiej Brytanii oraz USA, Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Turcji, Chin, Hong Kongu, Tajwanu oraz Polski.

Czy plastik bardziej pomaga nam w życiu codziennym, czy raczej szkodzi?
Te same cechy, które sprawiają, że zaczęliśmy stosować plastikowe wyroby tak powszechnie – a więc trwałość, niska cena, łatwość modelowania, ładne kolory – powodują też ogromne problemy dla środowiska naturalnego. Nadużywanie plastiku oraz jego nadprodukcja spowodowały, że jest go wszędzie pełno. Naukowcy szacują, iż jeśli do roku 2050 nic się nie zmieni, to w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!

 (z materiałów wydawnictwa)

Opis

Ma wiele zalet. Jest lekki, wytrzymały, łatwy do formowania, wodoodporny, wygodny w transporcie. Pojazdom pozwala na pokonywanie większej odległości przy zużyciu mniejszej ilości paliwa. Znajduje wielorakie zastosowanie w medycynie.

Wad może nie jest tak wiele, ale wydają się dość zasadnicze. Przede wszystkim – po użyciu trudno się go pozbyć. Spalany – zatruwa powietrze. Wyrzucony – rozkłada się nawet do tysiąca lat. A czy przy tej ilości plastiku, jaką wyrzucamy każdego dnia, za tysiąc lat zostanie na Ziemi miejsce dla czegoś poza nim?

Autorzy książki Plastik fantastik? podejmują próbę całościowego przedstawienia „plastikowego problemu”. Podkreślają liczne zalety tego tworzywa, wskazują jego wady i zagrożenia, jakie powoduje (przyczyniając się do śmierci m.in. żółwi morskich, fok, małych albatrosów), przedstawiają konkretne przykłady ograniczenia jego zużycia. Ukazują więc kwestię plastikowych odpadów jako problem, który należy rozwiązać. Dzięki temu nie pozostawiają swych młodych czytelników z czarną wizją totalnie zaśmieconej i zniszczonej planety. Raczej skłaniają ich do

bardziej świadomego i uważnego dokonywania codziennych wyborów.

Liczne ilustracje czytelnie i obrazowo przedstawiają poszczególne zagadnienia. Niewielka ilość i rzeczowość tekstu sprawiają, że książkę można przeczytać bardzo szybko. Ważne – by na długo zapamiętać.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Plastik fantastik?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.