Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach

Autor: Agnieszka Pilichowska, Małgorzata Połeć-Rozbicka
Ilustrator: Zbigniew Larwa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-8069-182-7

Opis

Efekt motyla, bzyczenie muchy i łzy bobra

Po sukcesie książek niemieckich autorów, którzy za pomocą fabularyzowanych opowieści wyjaśniali fizyczne czy biologiczne prawidłowości (m.in. Dlaczego mleko jest białe? Dlaczego szczękamy zębami?), doczekaliśmy się polskiego odpowiednika tego rodzaju publikacji. Tym razem na warsztat poszły rodzime związki frazeologiczne, których znaczenie bywa dla najmłodszych prawdziwą zagadką.

15 krótkich opowieści napisanych przez Małgorzatę Połeć – Rozbicką (polonistkę, dziennikarkę i logopedkę) oraz Agnieszkę Pilichowską (doktora nauk humanistycznych, polonistkę i psychologa), a ilustrowanych przez Zbigniewa Larwę, zostało zebranych w książce Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach. Bez wątpienia wykształcenie autorek wpływa na charakter historyjek, często wyjaśniających korzenie „zwierzęcych” związków frazeologicznych, ale również odnoszących się do dziecięcych doświadczeń i przeżyć. Czy taktyka siedzenia cicho jak mysz pod miotłą sprawdza się w szkole? W jaki sposób efekt motyla może skłócić (albo pogodzić) koleżanki? Czy lepiej ciągle uważać i być bezpiecznym, czy jednak dobrze się bawić i szaleć nawet, jeśli efektem jest noga w gipsie? Przecież gdyby kózka nie skakała, toby nudne życie miała… Jak żyje się pod jednym dachem z wciąż bzyczącą muchą i milczącą rybą?

Poszczególne opowiadania nawiązują do sytuacji, z jakimi ma do czynienia wiele dzieci. Szczepienie, kłótnia szkolnych przyjaciółek, lekcja matematyki, złamana na nartach noga, spór podczas rodzinnej wycieczki czy odrabianie pracy domowej to przecież ich codzienne troski. Z pewnością łatwiej będzie sobie z nimi poradzić, jeśli czasem przyjrzy się im z literacko – czytelniczego dystansu. Może staną się wówczas nie tylko bardziej zrozumiałe, ale i łatwiejsze do rozwiązania? W dodatku im bogatszy będzie zasób słów dzieci (Ile prawdy… wzbogaca go przynajmniej o kilkanaście nowych zwrotów), tym łatwiejsze stanie się wyrażanie emocji, nazywanie uczuć, opisywanie sytuacji.

Przy okazji młodzi czytelnicy dowiedzą się, czy bobry naprawdę płaczą, które kozy skaczą i czym się różni miłość papug od gołębiej. A także – co istotne – jak traktować czarną owcę, by przestała być wyrzutkiem.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ile prawdy w powiedzonkach o zwierzątkach”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.