Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze

Autor: ks. Jan Twardowski
Ilustrator: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-10-12755-6

Czemu złota rybka ma wypukłe oczy?
Czemu bocian dwóch nóg razem nie zamoczy?
Czemu kura, chodząc, rysuje krzyżyki na ziemi?
Pośród wielu tajemnic na świecie dokoła
mniej wiemy o zwierzętach niźli o aniołach.

W roku 2015 obchodzimy setną rocznicę urodzin najpogodniejszego polskiego poety i księdza. I z tej właśnie okazji nakładem Wydawnictwa “Nasza Księgarnia” ukazuje się niezwykła antologia – wybór ze wszystkich książek Jana Twardowskiego dla małych czytelników. W tej podzielonej na dwa tomy obszernej publikacji przypominamy jego najpiękniejsze i najbardziej poruszające wiersze oraz opowiadania skierowane do najmłodszych.
Tom drugi, z pełnymi ciepła ilustracjami Marty Kurczewskiej, zawiera utwory poetyckie uczące szacunku dla innych istot, zachwytu przyrodą, szukania sensu i radości życia.

z materiałów wydawnictwa

Opis

Bóg, który stworzył biedronkę

Bóg się ukrył dlatego by świat było widać
gdyby się ukazał to sam byłby tylko

Tak też za swymi wierszami skrywa się autor. Opowiada o wróblu, kropkowanych biedronkach, gołębiach, mapie i długopisie, malcach psocących podczas kazania, świętych w Niebie… A pośród codziennych przedmiotów, obrazowych porównań i z pozoru błahych tematów chowa swoje wspomnienia, refleksje, wiarę. Zgrabnie brzmiące wersy odbijają się echem smutku, samotności, tęsknoty – za mamą, domem rodzinnym, dzieciństwem, czasem, gdy wojna jeszcze nie spaliła szafy z żółtej czereśni.

Czy z takim balastem emocjonalnym można je uznać za utwory dla dzieci? Przecież to nie żartobliwe i rytmiczne rymowanki (raczej białe wiersze pozbawione nawet przecinków). Dlaczego więc ich zbiór nosi tytuł Ksiądz Twardowski dzieciom?

Bo może odczuwanie poezji to nie kwestia wieku, ale tego czy chcemy (potrzebujemy, potrafimy) ją czytać?

Wiersze Księdza Jana trafią przede wszystkim do tych, którzy nie boją się odsłonić – choćby przed sobą samym – swojej wrażliwości. Tych, którzy widzą nie tylko rzeczy „niezbędne”, użyteczne, najpraktyczniejsze; czują nie tyle więcej, ile raczej – inaczej. Dlatego czasem pożałują nawet własnego anioła stróża, że ma skrzydła za długie.

Przede wszystkim to wiersze dla tych, co znajdą czas, by je w spokoju rozważyć.

Bo ich przesłanie nie zawsze jest proste (a prawie nigdy – oczywiste). Pełne zadumy, zadziwienia, zachwytu, ukazują życie jako Boży dar – tak wspaniały, że aż trudny do udźwignięcia. Szczęście nieraz bywa tu smutne, a tęsknota czasem dominuje nad nadzieją. Choćby dzięki temu wiadomo – to wiersze szczere, prawdziwe.

Ale mimo tego przypominają drzwi zaledwie półuchylone: zapraszają do środka, wcale nie pozwalając wejść. Słowa – nawet płynące z duszy, tajemnicze, jakby niedokończone – zakrywają więcej niż są w stanie odkryć. Co więcej, czasem brzmią jak wyrzut sumienia – dla tych, co wciąż rozpędzeni nie zauważają biedronek, czapli, żuków czy bocianów.

Całkowicie umyka im teologia małych kwiatów.

Karolina Mucha

Opinie

  1. Renia

    “Ksiądz Twardowski dzieciom. Wiersze” to utwory na każdą okazję, wiersze przepełnione pytaniami, które nurtują współczesnego czytelnik. A odpowiedzi zawsze proste i obrazowe.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.