Ale historia… Stasiu, co ty robisz?

Autor: Grażyna Bąkiewicz
Ilustrator: Artur Nowicki
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-10-13325-0

Cześć, jestem Słoniu i jestem super! Sto razy lepszy niż inni. Mam muskuły i tatę dyrektora. Tata lubi, jak zwyciężam, więc się staram. Jedno, co mnie martwi, to moje jutrzejsze urodziny. Mam zaprosić kolegów. Rzecz w tym, że ich nie mam…
Grupa nastolatków przenosi się do osiemnastowiecznej Polski. Mają sprawdzić, kto odpowiada za upadek Rzeczypospolitej. Źli sąsiedzi? Beznadziejny król? A może po prostu pech? Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria “Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z piątej części dowiecie się między innymi, czy liberum veto to czarodziejskie zaklęcie, na co Stanisław August Poniatowski wydawał pieniądze i po czym poznać fałszywych przyjaciół.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Tym razem uczniowie pana Cebuli otrzymują naprawdę niełatwe zadanie: muszą wytropić morderców Polski. A – wbrew opinii wielu – nie są nimi zaborcy. Jak to w ogóle możliwe, że obce państwa mogły zupełnie jawnie i bezkarnie podzielić między siebie nasz kraj? Czy panujący wtedy król był najsłabszym władcą w naszej historii, czy pechowo znalazł się na zakręcie dziejów?

Według mnie przygody głównych bohaterów piątego tomu serii Ale historia… sprawiają wrażenie dość przypadkowych, a na pewno mniej spójnych niż w poprzednich częściach. Równocześnie jednak jest to tom, nad którym szczególnie warto podjąć dyskusję, ponieważ zawarta w nim lekcja wydaje się najtrudniejsza, ale i… najcenniejsza. Czy warto zrzec się swoich przywilejów dla dobra wspólnego? I czym owo dobro w ogóle jest? Czy każdy obrotny człowiek nie powinien przede wszystkim dbać o własne interesy i dobrobyt?

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 7 NIEZWYKŁYCH PODARUNKÓW NA DZIEŃ DZIECKA

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Ale historia… Stasiu, co ty robisz?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.