Alfabet niepodległości

Autor: Anna Skowrońska
Ilustrator: Joanna Gębal
Wydawnictwo: Muchomor
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 80
ISBN: 978 83 65650 16 0

“Alfabet Niepodległości” to  książka na 100 -lecie! Krótkie hasła, jak elementy układanki, tworzą obraz niepodległej Polski. Oprócz oczywistych tematów jak akcje zbrojne, zabiegi dyplomatyczne czy rozpad mocarstw, pokazujemy też ciekawostki, np. co łączy wojnę polsko-bolszewicką z King Kongiem?

Książkę  można zacząć czytać w dowolnym miejscu, wybierając hasła na kolejne litery alfabetu. Od A do Zet o niepodległości!

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Czy to jest słownik? Leksykon? Encyklopedia? Tytuły zdają się sugerować zbiór uporządkowanych, precyzyjnie dobranych informacji. Czy to właśnie otrzymamy otwierając publikacje Anny Skowrońskiej?

Poniekąd. W Alfabecie niepodległości znajdziemy takie hasła jak DmowskiLegionyPaderewskiPiłsudski, ułani. Ale więcej jest tych, których większość czytelników pewnie w ogóle się nie spodziewa: dziennikfalaróżnicesmakstudent. Jeszcze bardziej zaskakujące bywają ich opisy. Nie są najeżone faktami, suche i rzeczowe. Owszem, zawierają ważne informacje, ale autorce udało się je wpleść we wciągającą, przemawiającą do wyobraźni, obrazową narrację. Umiejętność ta pozwoliła także na ukazanie niezwykłych, ważkich wydarzeń zarówno w ich wymiarze ogólnonarodowym, jak i bardziej codziennym, jednostkowym. Warto docenić, że w tak oszczędnej formie (większość opisów ma ok. pół strony długości) wyrażono tak wiele.

Dodatkowym walorem publikacji jest mapa, na której zaznaczono wspominane w tekście miejscowości.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Alfabet niepodległości”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.