Alfabet Polski

Autor: Anna Skowrońska
Opracowanie graficzne: Agata Dudek i Małgorzata Nowak
Wydawnictwo: Muchomor
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 92
ISBN: 978-83-89774-85-9

Od Althamera i andrzejek przez czarne złoto i fortepian Chopina aż po Złotą Żabę.

Pięćdziesiąt cztery hasła opowiadają o Polsce dawnej i współczesnej, przedstawiają zwyczaje, postacie, wydarzenia i miejsca. Wesołe i nasycone kolorem ilustracje razem z krótkimi tekstami przybliżają wiedzę o kulturze i historii kraju, łącząc podstawowe wiadomości z zabawnymi ciekawostkami

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Czy to jest słownik? Leksykon? Encyklopedia? Tytuły zdają się sugerować zbiór uporządkowanych, precyzyjnie dobranych informacji. Czy to właśnie otrzymamy otwierając publikacje Anny Skowrońskiej?

Poniekąd. W Alfabecie niepodległości znajdziemy takie hasła jak DmowskiLegionyPaderewskiPiłsudski, ułani. Ale więcej jest tych, których większość czytelników pewnie w ogóle się nie spodziewa: dziennikfalaróżnicesmakstudent. Jeszcze bardziej zaskakujące bywają ich opisy. Nie są najeżone faktami, suche i rzeczowe. Owszem, zawierają ważne informacje, ale autorce udało się je wpleść we wciągającą, przemawiającą do wyobraźni, obrazową narrację. Umiejętność ta pozwoliła także na ukazanie niezwykłych, ważkich wydarzeń zarówno w ich wymiarze ogólnonarodowym, jak i bardziej codziennym, jednostkowym. Warto docenić, że w tak oszczędnej formie (większość opisów ma ok. pół strony długości) wyrażono tak wiele.

Dodatkowym walorem publikacji jest mapa, na której zaznaczono wspominane w tekście miejscowości.

Karolina Mucha

Recenzja stanowi fragment tekstu 11 spotkań z Niepodległą.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Alfabet Polski”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.