Arka Noego

Wydawnictwo: Debit
Miejsce i rok wydania: Bielsko-Biała 2012
Liczba stron: plansza+11 postaci

Opis

Na Arce Noego

Rozbudzają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, przenoszą do miejsc i czasów nieznanych, dostarczają rozrywki, pocieszają, inspirują… Trudno w kilku zdaniach wymienić choćby część darów, jakimi swoich czytelników obdarzają książki. Może zatem warto postawić nieco przewrotne pytanie: jakie są ich wady? Podstawowe dwa mankamenty (ocena jak najbardziej subiektywna): w większości skazują najmłodszych na pośrednictwo Znających Litery Dorosłych (a co jeśli nie słyszeli oni o akcji Cała Polska Czyta Dzieciom?!) i na ogół (bo oczywiście zdarzają się chlubne wyjątki!) ograniczają rolę odbiorców do biernego zapoznawania się z treścią i ilustracjami. Pora to zmienić!

A gdyby tak czytelnik, nawet najmłodszy, mógł stać się twórcą wydarzeń? Gdyby od niego zależały losy poszczególnych postaci, ich charaktery, relacje, a nawet słowa? Toż to nieskończenie wiele możliwości tworzenia wciąż nowych i nowych opowieści! Cóż to za pole do popisu dla dziecięcej fantazji i kreatywności!

Naprzeciw takim potrzebom wychodzi Wydawnictwo DEBIT. Wydana jego nakładem Arka Noego zupełnie nie przypomina tradycyjnych publikacji – nie ma okładki ani kartek. Swoim kształtem przypomina raczej… łódź. Dlatego też najlepszym miejscem na lekturę okaże się zapewne wypełniona wodą wanna – to w niej czytelnik będzie mógł poczuć się jak jeden z mieszkańców osławionej Arki. Nie straszne mu będą wichry i fale, bo łódź bez problemu uda się przymocować do łazienkowych płytek, a w trudnych chwilach wspomogą go towarzysze: lew, żyrafa, słoń, zebra, owca, żółw…

Nie zabraknie również samego budowniczego Arki. Poszczególne postacie reprezentowane są przez dość duże figurki, którym (co pewnie w kontekście samej opowieści oczywiste) nie straszny jest potop – z pewnością przetrwają nawet długotrwały i częsty kontakt z wodą. Ich namacalna, fizyczna forma stwarza maluchom niepowtarzalną okazję wcielenia się w bohaterów biblijnej opowieści. Taka możliwość bez wątpienia zachęci do kąpieli – nawet tych, którzy nie zaliczają się do najzagorzalszych miłośników wody i mydła. Przy okazji dobra zabawa gwarantowana! Zwłaszcza, że choć historię Noego i jego Arki znają niemal wszyscy, nikt tak naprawdę nie może być pewien, co dokładnie działo się podczas podróży. Zatem mali twórcy – do kąpieli!

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Arka Noego”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.