Bajki Charles’a Perraulta

Autor: Charles Perrault
Ilustrator: Anna Sędziwy
Tłumacz: Jolanta Sztuczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-10-12574-3

Charles Perrault pochodził z arystokratycznej rodziny, był wysokim urzędnikiem na dworze króla Francji, Ludwika XIV, współtworzył Akademię Francuską, jednak sławę przyniosła mu książeczka, do której nie przywiązywał dużej wagi. Były to napisane w 1697 roku bajki oparte na motywach ludowych. Dzięki Perraultowi Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Śpiąca królewna czy Paluszek stali się najbardziej rozpoznawalnymi bohaterami historii dla dzieci. “Bajki Charles’a Perraulta”, wydane w serii Z Biblioteki Wydawnictwa “Nasza Księgarnia”, to poprzedzony wstępem wybór najbardziej znanych baśni w nowej adaptacji, stylowo zilustrowany przez Annę Sędziwy.

z materiałów wydawnictwa

Opis

Bajki o nadziei i szczęściu

Ludzie marzą o szczęściu.

Czy jednak pośród skrajnej biedy, głodu, niesprawiedliwości można ocalić te marzenia?

Taką próbę podjął Charles Perrault – siedemnastowieczny prawnik, który zdecydowanie wystąpił przeciw panującej w jego czasach modzie na odtwarzanie antycznych – a zatem odległych, nie dla wszystkich zrozumiałych – historii. Mimo swego arystokratycznego pochodzenia, rozpoczął spisywanie rodzimych (ludowych, krążących po wiejskich chatach) opowieści. Opowieści, w których biedak zdobywa majątek, dobro zawsze zwycięża, zło zostaje pokonane, a za rogiem zwykle czają się dobre wróżki.

Każda z tych bajek rozbudza nadzieję. Może dlatego od tylu już stuleci kolejne pokolenia dzieci poznają losy Kopciuszka, Paluszka, Kota w Butach czy Czerwonego Kapturka? Bo jeśli poniewierana sierotka czy ubogi młynarczyk znaleźli dla siebie miejsce w pałacu, to pewnie każdy ma szansę na szczęście? A skoro pożarta przez wilka dziewczynka zostaje cała i zdrowa wydobyta z jego brzucha, to chyba z każdego nieszczęścia można się wydobyć?

Jednak bajki zebrane w pięknie wydanej przez Naszą Księgarnię antologii, a przetłumaczone przez Jolantę Sztuczyńską, wieloletnią redaktor naczelną Wydawnictwa, to nie tylko opowieści o przezwyciężaniu biedy. To też historie „pałacowe” – o królewnach i książętach, którzy na drodze do szczęścia napotykają rozmaite przeszkody. Śpiąca Królewna zapada w stuletni sen. Księżniczka, zwana później Oślą Skórką, ucieka przed dążącym do małżeństwa z nią ojczymem. Królewna z opowiadania Fiks z Czubkiem przez lata żyje w świadomości swojej głupoty, której nie równoważy nadzwyczajna uroda.

Opowieść o Fiksie…, jedna z mniej znanych bajek Perrault, zasługuje zresztą na szczególną uwagę. Jej przesłanie jest niezwykle romantyczne: opiewa moc miłości, potężniejszej od zaklęć wróżek czy mocy czarodziejskich różdżek.

Bo w ludzkim świecie
Tak właśnie bywa –
To nie są czary,
Lecz rzecz prawdziwa.

Pięknym się staje
Ktoś, kogo kochasz,
Choćby miał wielki
Czerwony nochal.

I mądry będzie,
Choć głupi wcześniej,
Gdy kochasz szczerze
Za dnia i we śnie.

Znaczenie miłości podkreślone zostaje także w opowiadaniu Trzy życzenia, gdy drwal musi dokonać wyboru pomiędzy posiadaniem bogactwa, a odwróceniem zaklęcia, które nieopatrznie rzucił na swoją żonę. Decyzja, jaką podjął, sprawiła, że od tej pory drwal i drwalowa żyli szczęśliwie – wprawdzie nadal biednie, ale zgodnie. Bo nawet wśród biedy, po długich latach wspólnego życia, może zwyciężyć miłość.
Sięgając po Bajki, warto pamiętać, że powstawały one w przedtelewizyjnych i przedradiowych czasach, jako rozrywka dla dorosłych. Dlatego w oryginale nie brakuje w nich okrucieństwa i zbrodni. Nic dziwnego, że współczesnym dzieciom prezentowane są zwykle ich złagodzone adaptacje, często dostosowywane do percepcji nawet bardzo małych dzieci. Upraszczane, „wygładzane” opowieści istnieją w setkach interpretacji. Czasem jednak warto powrócić do źródeł, do wersji dłuższych i pełniejszych. Chociażby po to, by poszukać pierwotnych sensów i znaczeń, przypomnieć sobie główne myśli i przesłania.
A także by dostrzec to, że wbrew obyczajom, poglądom panującym w epoce, w której powstały, w tych historiach pochodzenie nie ma tak naprawdę znaczenia. Dobro, łagodność, empatia albo spryt i zaradność kruszą mury barier stanowych. A miłość zawsze zwycięża.
Dlatego każdy – choćby był nieszczęśliwy, biedny czy poniżany – powinien zachować nadzieję.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Bajki Charles’a Perraulta”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.