Chłopiec, dziewczynka i mur

Autor: Ulf Stark
Ilustrator: 
Anna Höglund
Tłumacz: 
Katarzyna Skalska
Wydawnictwo: 
Zakamarki
Miejsce i rok wydania: 
Poznań 2019
Liczba stron: 
44
ISBN: 
978-83-7776-154-0

Adham widzi mur każdego ranka, kiedy wygląda przez okno. I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie.

Ale zawsze tam jest, szary i ponury jak zwykle. I tak wysoki, że nie da się przez niego przedostać. A po drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali — Adham, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Sulafa tak bardzo chciałaby dostać pomarańczę z ich dawnego ogrodu!

Poruszająca opowieść o pomysłowości Adhama, wierszach Sulafy i tęsknocie.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Rodzeństwo Adham i Sulafa wraz z rodzicami musieli opuścić swój dom i odtąd mieszkają za murem. Szarość, brak słońca i radości. „Śmiech też tam został, po drugiej stronie, kiedy musieli się wyprowadzić”. Teraz rodzeństwo egzystuje w nieprzyjaznym otoczeniu. Jedną z niewielu rozrywek jest zabawa z przygarniętym psem Kyszem. Był przeganiany przez ludzi, dlatego dzieci, które spotkał taki sam los – przyjaźnią się z nim.
Sulafa chce zostać poetką. Adham ćwiczy, by któregoś dnia przeskoczyć mur, jednak po początkowych sukcesach orientuje się, że nigdy mu się to nie uda.
Czy chłopiec znajdzie inny sposób by spełnić marzenie niepełnosprawnej siostry i dostarczyć jej pomarańczę z ukochanego ogrodu, który kiedyś należał do nich? I jaki udział w tym przedsięwzięciu będzie miał Kysz?

Chociaż inspiracją do napisania książki była podróż do Palestyny, to ta piękna poetycka opowieść jest historią uniwersalną. O tęsknocie za wolnością, opuszczoną małą ojczyzną, o tym jak wielka polityka wpływa na los poszczególnych ludzi. Opowieść o wszystkich tych, którzy przez decyzję podjętą gdzieś na górze muszą spakować swój dobytek i szukać innego miejsca do życia. Jednak zakończenie wskazuje na prawdę, że warto walczyć o to, by w nowym, nawet obcym miejscu stworzyć namiastkę domu.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Chłopiec, dziewczynka i mur”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.