Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Autor: Susanne Orosz
Ilustrator: Yayo Kawamura
Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-7839-755-7

Opis

O mleku, serze, makaronie i… zadziwieniu

„A dlaczego?”

To jedno z najczęściej zadawanych przez dzieci pytań (w wersji bardziej powszechnej: a dlaczemu?). Jakże często bywa dla nas, dorosłych – czyli osób przyzwyczajonych do traktowania rzeczywistości z poważną obojętnością – okropnie irytujące! Zwłaszcza, gdy słyszymy je po raz dwudziesty. W ciągu kwadransa.

Ale tak naprawdę przecież byłoby wspaniale, gdyby ten okres ciągłego zadziwienia i fascynacji światem nigdy nie przeminął. Gdyby nasze pociechy nie straciły odwagi, umiejętności, a przede wszystkim chęci zadawania pytań oraz cierpliwości – do wysłuchiwania odpowiedzi. Krótko mówiąc: gdyby nigdy nie przestały być „ciekawskimi dziećmi”, czyli takimi, jak te, do których adresowana jest seria publikacji Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Trzynaście historyjek zebranych w trzecim tomie Historyjek dla ciekawskich dzieci, zatytułowanym Dlaczego mleko jest białe? oscyluje – jak słusznie sugeruje tytuł – wokół tematu jedzenia. Dzięki opowieściom pochodzącej z Wiednia autorki, Susanne Orosz, mali czytelnicy dowiedzą się znacznie więcej niż tylko, czemu mleko nie jest zielone czy fioletowe albo tego, jak się doi krowę. Wraz z Anią i jej dziadkiem wyruszą na pole ziemniaków, by samodzielnie wykopać je z ziemi oraz zobaczyć, jak są sortowane. Z Kubą i Jankiem odwiedzą piekarnię, gdzie zrozumieją, dlaczego chleb rośnie, a wraz z Marcinem odkryją, że biały ser można wyprodukować… we własnym domu. Podobnie zresztą jak makaron, który – co ciekawe – wcale nie zawsze bywa żółty. Wielu pewnie zaskoczy informacja, że pokrzywy są jadalne (w dodatku można z nich przygotować naprawdę pożywną zupę!), a czekoladę produkuje się z ziaren znajdowanych w żółtych owocach kakaowca. Z pewnością nie braknie też chętnych na wyprawę w głąb solnej góry albo do wysłuchania opowieści o tym, jak i po co pszczoły robią miód.

Każda z dziewięcio-, dziesięciostronicowych historyjek to znakomite źródło wiedzy. A przy tym na ogół naprawdę ciekawa opowieść. Bez wątpienia starsze przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej wysłuchają ich z uwagą. A być może i ze zdziwieniem – że truskawki, pomidory, czekolada czy mleko nie pochodzą po prostu… ze sklepu. Zawarty na końcu każdego rozdziału półstronicowy Kącik wiedzy może poszerzyć również wiedzę dorosłych czytelników, a niekiedy także zainspirować ich do przygotowania wspólnie z dziećmi polecanych potraw: twarożka z truskawkami, czarodziejskiej zupy wiosennej, białego sera.

W dodatku starannie wydana publikacja (o ile komuś nie przeszkadza niewyjustowany tekst), z twardą oprawą, na dobrej jakości papierze, z licznymi ilustracjami Yayo Kawamury, może stanowić ozdobę domowej biblioteczki. Ale oczywiście nie to stanowi jej główną zaletę! Dlaczego mleko jest białe? to przede wszystkim zachęta do stawiania wciąż nowych pytań i dostrzeżenia nieprzebranego bogactwa wiedzy, ukrytego za fasadą oczywistości.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Dlaczego mleko jest białe? Historyjki dla ciekawskich dzieci”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.