Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?

Autor: Katarzyna Zielińska
Ilustrator: Iwona Cała
Wydawnictwo: Papilon
Miejsce i rok wydania: Poznań 2020
Liczba stron: 64
ISBN: 978-83-271-0450-2

Opowieść o tym, co dzieje się w przedszkolu… nocą. Wtedy, gdy dziecięce rysunki ożywają, a ich bohaterowie wędrują przed siebie na spotkanie przygody. Zarazem – spora dawka wiedzy o niedźwiedziach.

Książka nagrodzona w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia i Publicat, pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Książki przy finansowym wsparciu Fundacji PZU oraz Fundacji AMF „Nasza Droga”.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Z zaciekawieniem przyglądając się okładce książki Katarzyny Zielińskiej, zupełnie nie spodziewałam się tego, co przyniosły pierwsze strony opowieści. Historia przedstawionych tu niedźwiedzi rozpoczyna się… w przedszkolu!
Po obejrzeniu filmu o niedźwiedziach podopieczni pani Alicji otrzymali zadanie: stworzyć papierowy dom dla wybranego niedźwiedzia. Powstały w ten sposób plakat zawisł na korkowej tablicy. A wieczorem, kiedy sala całkowicie opustoszała, niedźwiedzie rozpoczęły swoje wędrówki.
Nietuzinkowy pomysł, ciekawie zarysowane postacie, liczne dialogi niosą całkiem spory ładunek edukacyjny. I – co ważne – czynią to z lekkością i swobodą! Poznając kolejnych bohaterów – Brunona, Bazylego, Wincentego i Maurycego – dzieci dowiadują się, jak bardzo zróżnicowany jest niedźwiedzi świat. Czym różnią się łapy baribala od łap niedźwiedzia polarnego? Czy ten drugi umie zbierać jagody lub jeżyny? Dlaczego jeden z nich jest biały, a drugi czarny?
I jeszcze coś. Choć to już może bardziej ludzka niż niedźwiedzia prawda? W każdym razie wątek wart przemyślenia: po czym poznać, że ktoś jest odważny? Czy zawsze będzie to ten, kto mówi najgłośniej i dominuje nad innymi?

Karolina Mucha

Fragment tekstu Kudłaty niedźwiedź na tropie 😉

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Dokąd niedźwiedzie wędrują nocą?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.