Feluś i Gucio poznają emocje

Autor: Katarzyna Kozłowska
Ilustrator: Marianna Schoett
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2020
Liczba stron: 40
ISBN:  978-83-10-13570-4

Feluś jest przedszkolakiem i każdego dnia doświadcza różnych emocji. Wizyta u lekarza okaże się próbą odwagi. Przygotowanie śniadania dla rodziców będzie powodem do dumy. A kiedy kolega przebiegnie po świeżo zbudowanym zamku z piasku, Felusia ogarnie złość. Czy te doświadczenia wydają się Wam znajome?
Jak zawsze Felusiowi towarzyszy ukochany miś Gucio, który tłumaczy zawiły język emocji na bliskie i zrozumiałe każdemu maluchowi doświadczenia zmysłów – dla Gucia radość ma słodki smak, spokój przypomina dźwięki harfy, a tęsknota jest jak deszczowy dzień.
Podczas lektury książki mały czytelnik znajdzie się w wielu dobrze znanych sobie sytuacjach. Razem z Felusiem i Guciem nauczy się rozpoznawać, nazywać i akceptować swoje emocje. Będzie też wiedział, skąd się biorą, w jaki sposób można je wyrażać i jak sobie z nimi radzić.

 

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

To już nasze trzecie spotkanie! Dobrze znowu zobaczyć Felusia i jego żółciutkiego towarzysza – misia Gucia. Miło też odwiedzić rodzinę chłopca i jego sympatycznych, przedszkolnych przyjaciół. Ale tym razem spotkaniu towarzyszy nie tylko radość. Pojawia się też smutek, zdziwienie, tęsknota… A nawet złość!

Katarzyna Kozłowska i Marianna Schoett, twórczynie serii książek o Felusiu, zapraszają małych czytelników do poznawania świata emocji. Tak jak w poprzednich tomach, także i w tym, więcej miejsca zajmują ilustracje niż tekst i – tak jak wcześniej – stanowią one znakomitą inspirację do rozmowy. Zwłaszcza, że większość ukazuje sceny dobrze znane kilkulatkom z ich własnego doświadczenia. Smutek wywołuje np. zranienie na placu zabaw czy zepsucie ulubionej zabawki, nudę – długa podróż samochodem czy pobyt w domu w czasie choroby, a radość – zabawa z przyjaciółmi i puszczanie baniek mydlanych.

Ciekawym zabiegiem jest zadawanie pytań o smak, kształt, dźwięk czy wielkość poszczególnych emocji. Próba ich określenia pomaga w lepszym wyobrażeniu sobie dość abstrakcyjncych przecież uczuć. Dzięki temu łatwiej je nazwać i wyrazić.

Ogromną zaletą serii – prócz ciepłych, kojących i radosnych ilustracji, do których z przyjemnością się wraca – jest swoista skromność jej autorek. Można odnieść wrażenie, że wykonawszy swoją pracę, wycofały się na dalszy plan, pozostawiając ogromną przestrzeń dla rodziców. Przygotowały książki tak, by zachęcić opiekunów nie tylko do rozmów o tym, co ważne, a często i trudne, ale przede wszystkim – do znalezienia czasu na WSPÓLNĄ lekturę, pełną bliskości, spokoju i rodzinnego ciepła.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Feluś i Gucio poznają emocje”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.