Gdy do domu przyszła za mną Przyjaźń

Autor: Paul Griffin
Tłumacz: Anna Nowak
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2019
ISBN: 978-83-10-13460-8

Książka wyróżniona nominacją do Kirkus Award 2016 oraz Dorothy Canfield Fisher Book Award 2018.

Ben, samotny i zamknięty w sobie dwunastolatek, większość życia spędził w domu dziecka. Od dawna jego jedynymi przyjaciółmi są książki, zwłaszcza powieści science fiction. Lecz gdy pewnego dnia chłopiec przygarnia bezpańskiego psa, który też wie, jak to jest być niczyim, świat Bena zmienia się nie do poznania. A to dlatego, że poza kudłatym kundelkiem pojawia się w nim Tęczowa Dziewczyna, czyli Halley. Córka bibliotekarki, która nosi imię na cześć komety, zawsze chodzi w kolorowych czapeczkach i pisze książkę o akrobatce z lękiem wysokości. Ben zaczyna wymyślać tę historię razem z przyjaciółką… lecz czy możliwe jest szczęśliwe zakończenie?

Na początek ostrzeżenie – czytając tą opowieść będziecie mocno się wzruszać, a może nawet płakać. Ale czego innego można spodziewać się po książce, której bohater większość swego życia spędził w domu dziecka, a nieliczne bliskie osoby okrutny los mu odbiera? Ben traci swoją przybraną matkę, a poznana w bibliotece tajemnicza Tęczowa Dziewczyna, czyli Halley choruje na złośliwy nowotwór. Jednak mimo nagromadzenia nieszczęść (przyznacie, dość sporego jak na jednego dwunastolatka), mimo ciągłych rozstań Ben jakoś funkcjonuje. Owszem, trochę wycofany, samotny, pogrążony w świecie książek, w szkole zaś staje się ofiarą gnębienia. Czy to jego osobista historia sprawia, że postanawia zaopiekować się błąkającym się po ulicy kundelkiem? Okazuje się, że wraz z Flipem do domu naprawdę przyszła przyjaźń, a pies pomógł Benowi odkryć w sobie nowe możliwości. W smutnym życiu chłopca pojawiają się słoneczne promyki.
Główny bohater razem z Halley piszą powieść, której akcja toczy się w świecie fantastycznym i ten drugi wątek narracyjny wspaniale uzupełnia treść zasadniczą.
Nie wiem czy znacie te uczucie, gdy książka podoba się Wam bardzo i uważacie ją za piękną opowieść, a jednak słowa, których należy użyć do napisania o niej gdzieś umykają. To jest ten przypadek. Po prostu trzeba ją przeczytać.

Hanna Pietrzak-Trzcińska

Napisz pierwszą opinię o „Gdy do domu przyszła za mną Przyjaźń”