Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?

Autor: Rafał Skarżycki
Ilustrator: Tomasz Lew Leśniak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2016
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-10-12829-4

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę?

Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności!

“Albo jesteś kimś, albo nikim” – mawia siostra Jędrka, zwana przez niego Wyjcem. Nie żeby była krynicą mądrości, ale, jak to mówią: raz do roku i ślepej kurze trafia się ziarno. Więc może tym razem siorka ma rację?
Jest taka dziedzina, w której Jędrek chce być kimś – to futbol. Chłopak jest gotów zrobić naprawdę wiele, by zdobyć opaskę kapitana szkolnej drużyny piłkarskiej…

Trzeci tom znakomitej serii, która zachwyci fanów “Dziennika cwaniaczka”!

z materiałów wydawnictwa

Opis

Władza za wszelką cenę?

Najpierw rozpracował wielką aferę dentystyczną. Później szukał sposobów na zdobycie forsy, przy okazji znajdując znakomity sposób na szkolnych prześladowców.

Co tym razem słychać u Jędrka?

Okazuje się, że ranga wyzwań, jakim musi podołać, zdecydowanie nie maleje. Tym razem uczestniczy w walce o pozycję i władzę (czyli w boju trwającym nieustannie, nie tylko wśród dziesięciolatków). Oto pojawiła się niezwykła szansa awansu społecznego (zwłaszcza dla jednego z najmłodszych członków szkolnej drużyny piłkarskiej): kapitan został poważnie kontuzjowany. Trzeba znaleźć jego następcę. Kto najlepiej sprawdzi się w tej roli? No kto? Jędrek nie ma wątpliwości: oczywiście, że on! Tylko reszta drużyny jakoś nie wydaje się podzielać jego poglądów… Jak ich przekonać?

Sprytnemu i zdeterminowanemu Jędrkowi pomysłów – jak zwykle! – nie brakuje. Jednak pojawienie się nowego konkurenta – syna gwiazdy futbolu – skłania go do kroku, na który chyba nigdy wcześniej się nie zdobył: zasięgnięcia rady starszej siostry. Przyszła piosenkarka (obecnie zwana „Wyjcem”) musi przecież wiedzieć, jak zyskać popularność i uznanie tłumów (czyli pozostałych uczniów). Jej zdaniem siła tkwi w mediach. I tym, by umiejętnie sprzedać swój wizerunek.

W realizację swojego celu Jędrek angażuje się jak zawsze – w pełni. Wykorzystuje całą swą kreatywność, by stworzyć całkowicie nowy wizerunek Jędrka – taki, który powinien się podobać. Zawierza Ance, która twierdzi, że popularność nie ma nic wspólnego z tym, jaki jesteś. Liczy się tylko to, jak się prezentujesz.

Ale na tym jeszcze nie koniec! Jędrek nie należy przecież do chłopców przezornych, unikających niebezpiecznych rywalizacji… Ba! Tym razem sam taką walkę – niemal na śmierć i życie – proponuje. Czy kiedy zrozumie, na co naraził siebie i swego kolegę, będzie miał dość odwagi, by… zrezygnować? Czy uda mu się do tego nakłonić konkurenta? Jak skończy się ich wspinaczka na komin starej, opuszczonej fabryki?

Lekka proza Rafała Skarżyckiego połączona z licznymi komiksowymi wstawkami Tomasza Lwa Leśniaka sprawia, że czytelnicy poznają rozwiązanie szybciej niż mogliby przypuszczać. Bo – jak przekonuje Rafał Kosik – to się fajnie [i szybko] czyta. Co prawda, nie wszyscy rodzice będą zachwyceni stylem wypowiedzi Jędrka (no cóż, jego relacja z siostrą nie należą do łatwych czy choćby… poprawnych, stąd dosadność pewnych określeń), jednak i oni docenią przesłanie, jakie niesie ze sobą trzecia historia rezolutnego dziesięciolatka.

Tym razem Jędrek odkrywa bowiem, że bycie sobą – a nie kreowanie własnego wizerunku – przynosi więcej korzyści. Bo garstka dobrych przyjaciół jest cenniejsza niż uznanie tłumów. A żądza władzy tak łatwo może przyjaźń zadeptać…

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.