Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność

Autor: Anna Ziarkowska
Ilustrator: Bohdan Butenko
Wydawnictwo: Dom Spotkań z Historią
Rok wydania: 2019
Liczba stron: 44
ISBN:  978-83-66068-10-0

Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność to trzecia książka z serii, której bohaterami są dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, cenionego polskiego grafika, ilustratora, autora komiksów i książek. Opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie, osnuta jest wokół historycznych faktów i relacji świadków, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m. in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA.

Książka pokazuje historię w sposób przystępny i atrakcyjny dla dzieci. Zarówno treść, jak i język dopasowane są do wieku odbiorcy, a fakty opisane są w sposób zrozumiały dla najmłodszych.

Dużym walorem publikacji jest także jej szata graficzna. Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, liczne fotografie obrazujące opisywane wydarzenia. Zawarte w niej modele do sklejania (Fiat 126p i autobus Jelcz Berliet), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania są dodatkową atrakcją, dzięki której mały czytelnik przyswaja historyczną wiedzę skutecznie, a przy tym z łatwością i przyjemnością.

Książka adresowana do dzieci (od 6 do 12 roku życia) oraz ich rodziców i nauczycieli.

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Oto historia w swym bardziej ludzkim, mniej podręcznikowym wydaniu. Kolejna książka przygotowana przez Dom Spotkań z Historią, podobnie jak wcześniejsze, pozwala rozsmakować się w historii codzienności. Zdjęcia ukazujące ludzi wysiadających z tramwaju, korzystających z automatów telefonicznych lub czekających w kolejce na taksówkę (z właśnie nabytą… pralką) tworzą niepowtarzalny klimat. A patrząc na dzieci wracające ze szkoły, bawiące się na trzepaku albo grające w kapsle, możemy odbyć swoistą podróż w czasie. Uchwycić  czas miniony… Tym, którzy go nie przeżyli, wiele wyjaśnią opowieści Historyjki i Historyjka, a przede wszystkim – wplecione w ich dialog fragmenty relacji świadków. Dzięki nim o wiele łatwiej zrozumieć, czym była Solidarność oraz jak i dlaczego Polacy wybrali wolność. I jak to dokładnie było z tymi pierwszymi wolnymi wyborami.

Po książkę warto sięgać nie tylko przy okazji czerwcowej rocznicy. Zwłaszcza, że zawiera mnóstwo ciekawych zadań, pozwalających na aktywne odkrywanie przeszłości.

Karolina Mucha

Fragment tekstu:   Czy naukowcami zostają prymusi?

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.