Lekka księżniczka i inne baśnie

Autor: George MacDonald
Ilustracje: Izabella Czarnecka
Tłumaczenie: Emilia Kiereś
Wydawnictwo: W drodze
Miejsce i rok wydania: Poznań 2017
Liczba stron: 148
ISBN: 978-83-7906-165-5

Jego dziełami inspirował się m.in. J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis był zagorzałym wielbicielem jego twórczości, Lewis Carroll prosił go o zaopiniowanie roboczej wersji Alicji w krainie czarów, a Mark Twain planował napisać z nim wspólną książkę. Polscy czytelnicy dopiero poznają twórczość George’a MacDonalda – szkockiego pisarza epoki wiktoriańskiej.

Lekka księżniczka i inne baśnie to pierwsze polskojęzyczne wydanie tego dzieła – w formie pięknie ilustrowanej książki.

MacDonald, kreując swój baśniowy świat, podejmuje walkę o wartości moralne, które zdają się zapomniane, a które powinny przenikać wszystkie aspekty rzeczywistości. Wybierając metaforę, przypomina też czytelnikowi, aby nie traktował siebie zbyt poważnie

(z materiałów wydawnictwa)

Opis

Powstały ponad sto pięćdziesiąt lat temu.

Ale równie dobrze mogły zostać napisane przed rokiem.

Bo przecież w Krainie Czarów czas płynie swoim rytmem. Baśnie – zakorzenione dokładnie-nie-wiadomo-gdzie i zupełnie-nie-wiadomo-kiedy – nie podlegają procesom starzenia. Ich źródło stanowi ludzka wyobraźnia, która wymyka się wszelkim ograniczeniom.

Znakomicie widać to na przykładzie opowiadań George’a MacDonalda. Tu wszystko jest możliwe, żadne prawa nie są niewzruszone. Nawet grawitacja! Dzięki temu czytelnik niczego nie potrafi przewidzieć, każda strona (czy nawet każdy akapit) przynosi zaskoczenie. Młodość-starość, przestrzeń, czas, postacie ludzi i zwierząt, charaktery bohaterów – nic nie jest pewne i przewidywalne.

Miłośnikom twardego realizmu trudno będzie znieść aż taką dawkę fantazji. A aby naprawdę zakosztować tej lektury, trzeba się w niej całkiem zanurzyć. Obudzić w sobie przekonanie pięciolatka, że wszystko (wszystko!) się może zdarzyć. Że magia to właściwie część naszej codzienności, wciąż obecna i dostępna. Że księżniczka może unosić się w powietrzu, że na końcu tęczy czeka złoty klucz, że istnieją ptakoryby, a żeby pokonać olbrzyma, trzeba zdobyć jego serce wysiadywane przez orlicę.

Czy Lekką księżniczkę i inne baśnie warto czytać dzieciom przed snem? Zdecydowanie nie. Choć ich lektura wymaga dziecięcej otwartości, nie są to bynajmniej łagodne opowiastki z morałem. Sam autor wyjaśniał: piszę nie tyle dla dzieci, ale dla tych, którzy dziećmi pozostali, czy mają lat pięć, pięćdziesiąt czy siedemdziesiąt pięć. Jak w klasycznych wersjach znanych baśni – nie brakuje tu motywów czy scen dość okrutnych i mocno zapadających w pamięć. Przedstawianie ich bardzo małym i wrażliwym czytelnikom, wymagałoby chyba pewnego złagodzenia, uproszczenia.

Przypuszczalnie dorosłym łatwiej także dostrzec drugie dno poszczególnych historii. Zwłaszcza w przypadku Złotego klucza, stanowiącego poniekąd symboliczną opowieść o życiu, miłości, śmierci, o egzystencjalnych poszukiwaniach i pragnieniu dotarcia do kraju, z którego padają cienie.

Karolina Mucha

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Lekka księżniczka i inne baśnie”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.