Magiczny świat Tistou

Autor: Maurice Druon
Tłumaczenie: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
Wydawnictwo: Polityka
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2017
Liczba stron: 89
ISBN: 9788364076732

„Magiczny świat Tistou” po raz pierwszy trafia do rąk polskiego czytelnika. To jedyna książka dla dzieci napisana przez znakomitego francuskiego pisarza – i polityka – Maurice’a Druona, autora wielu powieści o tematyce historycznej. Książka o chłopcu, który zasypiał na lekcjach w szkole, ale za to okazał się nadzwyczaj utalentowany w innej dziedzinie, choć powstała kilkadziesiąt lat temu, zupełnie się nie zestarzała. Bo sprawy poważne, o których w niej mowa, takie jak bogactwo i bieda, władza i kontrola, interesy i wojna, ale też miłość, szlachetność, altruizm i odwaga – są absolutnie ponadczasowe.
Ta po mistrzowsku napisana, mądra i piękna książka skłoni dorosłych do zadumy nad absurdami, a czasem podłością, logiki i praktyk ludzi odpowiedzialnych za losy innych,
a dzieciom pokaże, jak wiele można osiągnąć i zmienić mając otwarte oczy i serce. Mały Tistou zawstydza dorosłych swoimi prostymi pytaniami i szczerym rozumowaniem. Jego przyjaźń z mądrym kucykiem Skoczkiem i bezgraniczna miłość do starego ogrodnika Wąsika prawdziwie wzruszają. A to, że koniec książki jest zupełnie nieoczekiwany…
No cóż, może to dlatego, że autor trochę zwątpił, by zwykli ludzie potrafili być tak dobrzy jak Tistou?

(źródło: http://sklep.polityka.pl/cpcd)

Opis

Oto ostatni tom kolekcji książkowej Cała Polska Czyta Dzieciom, wydany z okazji piętnastolecia Fundacji. Jak wszystkie poprzednie: starannie wybrany, promujący uniwersalne wartości, zapraszający młodych czytelników do świata dobrej literatury. Do tego – zapadający w pamięć.

Tistou nie jest bowiem zwykłym chłopcem. Oczywiście fakt ten nie wydaje się szczególnie zaskakujący, zważywszy, że niezwyczajność bywa wyjątkowo częstym atrybutem literackich bohaterów. Ale dar Tistou jest dość specyficzny. Dzięki swojej „mocy” zmienia świat, a czytelników zachęca do uważniejszego spojrzenia na to, co wydaje im się – zwłaszcza, jeśli są już dorośli – oczywiste i niezmienne.

Co takiego potrafi Tistou?

O dziwo – nie lata na miotle, nie walczy z czarnoksiężnikami, nie podróżuje w czasie, nie ma krzesła spełniającego życzenia…

On tylko… sadzi kwiaty.

Brzmi śmiesznie? Może nawet absurdalnie? A przecież kwiaty pomagają ludziom stawać się lepszymi, zapominać o smutku, zaprzestawać bratobójczych walk. Chociaż, jak boleśnie przekona się Tistou, nie są jednak receptą na każde zło.

Ale kto wie, czy właśnie za sprawą doświadczonego podczas lektury smutku, czytelnicy nie odkryją, że moc stworzonego przez Maurica Druona chłopca wcale nie musi tkwić w jego „zielonych palcach”?

Może wystarczy dorównać mu wrażliwością, dobrocią, odwagą w sprzeciwianiu się schematom, by także uczynić świat piękniejszym?

Karolina Mucha

(recenzja stanowi fragment tekstu: Niespodzianki! Październikowych premier ciąg dalszy)

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Magiczny świat Tistou”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.